fot. unsplash

UNESCO: 244 miliony dzieci nie może chodzić do szkół

Na świecie 244 miliony dzieci nie mogą chodzić do szkół – podała 1 września Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z okazji rozpoczęcia w wielu krajach w tym dniu nowego roku szkolnego.

„Jest to sytuacja nie do zaakceptowania” – powiedziała w Paryżu dyrektorka generalna organizacji Audrey Azoulay, wyrażając zaniepokojenie, że w dalszym ciągu utrzymują się tak wielkie nierówności w dostępie do oświaty.

„W świetle tych wyników istnieje ryzyko, że nie zostanie osiągnięty wyznaczony przez ONZ cel, aby do 2030 roku wysokiej jakości edukacja była dostępna dla wszystkich”, stwierdziła szefowa UNESCO i podkreśliła, że oświata musi się znaleźć „na szczycie programów międzynarodowych”.

>>> Lwów: powstała szkoła dla romskich dzieci mieszkających przy parafii [+GALERIA]

zdj. ilustracyjne, fot. EPA/DANIEL IRUNGU

Gdzie brakuje edukacji?

Z nowych szacunków wynika, że regionem, w którym najwięcej dzieci i młodzieży pozostaje poza systemem szkolnym, jest Afryka Subsaharyjska. Nie uczy się tam w sumie 98 milionów dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest to jedyny region na świecie, w którym liczba ta rośnie. Drugim pod względem wielkości tego rodzaju obszarem jest Azja Środkowa i Południowa z 85 milionami dzieci niemogących się uczyć.

Według UNESCO, nowe metody obliczeniowe i dodatkowe źródła statystyczne umożliwiły uzupełnienie luk w danych dotyczących krajów, które od ponad dekady nie dysponowały wiarygodnymi informacjami oficjalnymi. Na przykład szacuje się, że w Nigerii 20,2 mln dzieci nie uczęszcza do szkół, w Etiopii – 10,5 mln, w Demokratycznej Republice Konga – 5,9 mln i w Kenii – 1,8 mln.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze