Fot. EPA/PATRICIO BANDA

Unia Europejska: ludzie dotknięci kryzysem humanitarnym to „trzeci największy kraj” na Ziemi

Unia Europejska wskazała na coraz większą potrzebę pomocy humanitarnej na skutek konfliktów, zmian klimatycznych i problemów środowiska. Gdyby ci, którzy potrzebują pomocy humanitarnej, utworzyli własny kraj, byliby trzecim co do wielkości krajem świata, stwierdzili w Brukseli pełnomocnik UE ds. zagranicznych Joseph Borrell i Janez Lenarčič, unijny komisarz ds. zarządzania w sytuacjach kryzysów.

„Ten wyimaginowany kraj w trudnej sytuacji rośnie wykładniczo – o 30 procent od początku 2022 roku” – ostrzegają Borrell i Lenarčič. Wskazali na rosnącą lukę między potrzebami pomocowymi a dostępnymi środkami finansowymi. W obliczu ciągłych zagrożeń luka ta musi zostać zlikwidowana. Przedstawiciele Komisji podkreślili, że UE jest jednym z wiodących darczyńców pomocy humanitarnej na świecie. Wezwali międzynarodową społeczność darczyńców do zwiększenia swojego zaangażowania.

>>> Sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy jest trudna i skomplikowana

Tragedia humanitarna w Jemenie fot. EPA/YAHYA ARHAB
Tragedia humanitarna w Jemenie fot. EPA/YAHYA ARHAB

>>> Sudan: Kościół stara się pomagać, ale pomoc humanitarna nie ma jak dotrzeć

Oświadczenie zostało wydane z okazji obchodzonego 19 sierpnia Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej. Data ta upamiętnia zamach bombowy na siedzibę ONZ w Bagdadzie w dniu 19 sierpnia 2003 roku, w którym zginęły 22 osoby, a ponad 100 zostało rannych, w tym wielu pracowników ONZ i Irakijczyków. Wśród ofiar śmiertelnych był Sergio Vieira de Mello, specjalny wysłannik ONZ do Iraku i podsekretarz generalny ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze