Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

UNICEF: utworzenie tzw. bezpiecznych obszarów dla cywilów w Strefie Gazy nie jest możliwe

Wspominane przez stronę izraelską utworzenie tzw. bezpiecznych obszarów dla cywilów w Strefie Gazy nie jest możliwe; nawet jeśli takie miejsca nie staną się celem bombardowań, istnieje tam ryzyko rozwoju chorób – oświadczył we wtorek James Elder, rzecznik Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

„Bez wody, urządzeń sanitarnych i schronów tzw. bezpieczne strefy mogą stać się strefami chorób” – ostrzegł Elder, cytowany przez turecką agencję Anatolia i portal Times of Israel.

Przedstawiciel UNICEF skrytykował władze cywilne i wojskowe Izraela, które przed kilkoma tygodniami nakazały mieszkańcom północnej części Strefy Gazy ewakuację na południe, a następnie – w ostatnich dniach – przystąpiły do ofensywy lądowej również w południowej części tego terytorium.

>>> ONZ ostrzega, że jeśli pomoc humanitarna dla Strefy Gazy nie będzie kontynuowana, jej ludności grozi głód

Obietnica, że cywile będą bezpieczni na południu nie obejmowała podobnej skali śmierci i zniszczeń, doświadczanego przez kobiety i dzieci, jaką widzieliśmy wcześniej na północy Strefy Gazy – zauważył Elder.

W komunikatach izraelskiej armii wielokrotnie wspominano o utworzeniu tzw. bezpiecznych stref dla cywilów na południu palestyńskiej półenklawy, w pobliżu granicy z Egiptem – przypomniała amerykańska stacja CNN.

Siły lądowe Izraela rozpoczęły ofensywę w południowej części Strefy Gazy. W poniedziałek wysłano tam dziesiątki czołgów i transporterów opancerzonych, które były widziane m.in. w okolicach miasta Chan Junis – przekazała agencja AFP.

>>> WHO: sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z godziny na godzinę

Od 24 listopada do 1 grudnia w Strefie Gazy obowiązywało zawieszenie broni. W tym czasie wolność odzyskało 110 zakładników przetrzymywanych przez organizację terrorystyczną Hamas. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów.

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez bojowników Hamasu. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od blisko dwóch miesięcy konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i prawdopodobnie około 16 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze