Uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka
Uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka zakończą się w sobotę wczesnym popołudniem w Gliwicach. Emerytowany biskup zmarł 13 września br. w wieku 88 lat. Spocznie w krypcie miejscowego kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek, wystawieniem trumny w kościele św. Alberta Wielkiego (parafii św. Michała Archanioła, obok kurii diecezjalnej) i czuwaniem modlitewnym. W piątek wieczorem mszy żałobnej w kościele katedralnym przewodniczył obecny biskup gliwicki Sławomir Oder, homilię wygłosił emerytowany biskup pomocniczy z Opola Paweł Stobrawa.
W sobotę rano drugą część uroczystości rozpoczęło czuwanie przy trumnie w kościele katedralnym. Na godz. 10. przewidziano przemówienia przedstawicieli instytucji i wspólnot świeckich, a godzinę później – mszę świętą pogrzebową pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa, z homilią biskupa seniora gliwickiego Jana Kopca. Potem odbędzie się pochówek w krypcie.
W niedzielę 17 września w kościołach diecezji gliwickiej odczytano poświęcony zmarłemu list, podpisany przez ordynariusza gliwickiego bp. Sławomira Odera, biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego i biskupa seniora Jana Kopca. Przypomniano w nim życiową drogę bp. Wieczorka, który przez prawie 20 lat stał na czele gliwickiego Kościoła – diecezji ustanowionej przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r.
Biskupi przypomnieli, że dzięki jego inicjatywie powołano do życia wiele instytucji diecezjalnych, erygowano Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu i powołano do życia Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej. Dzięki jego zaangażowaniu powstało z ruin Opactwo Cysterskie w Rudach, pełniące dziś funkcję diecezjalnego ośrodka formacyjnego.
Jak podkreślono, szczególną troską bp. Wieczorka było zintegrowanie obu części diecezji gliwickiej: dawnej katowickiej oraz opolskiej. Dawał temu wyraz w prowadzonych wizytacjach kanonicznych i przewodniczeniem licznym uroczystościom i celebracjom liturgicznym.
W czerwcu 1999 r. bp Wieczorek przyjął na ziemi gliwickiej papieża Jana Pawła II, a dwa lata później zainicjował budowę centrum edukacyjnego jego imienia. Bliski był mu Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach – uczestniczył we wszystkich inauguracjach turnusów rehabilitacyjnych, których przez prawie 27 lat jego posługi biskupiej odbyło się ponad 440.
Przedstawiciele diecezji gliwickiej poprosili chcących w trakcie sobotnich uroczystości złożyć kwiaty lub wieńce pogrzebowe, aby zamiast tego złożyli ofiarę na rzecz ośrodka w Rusinowicach. Ofiarę będzie można złożyć w kościele katedralnym.
W 2011 r., w 30-lecie sakry biskupiej bp Jan Wieczorek został czwartym w powojennej historii miasta honorowym obywatelem Gliwic
Decyzją papieża Benedykta XVI przeszedł na emeryturę 29 grudnia 2011 r. Zamieszkał w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Wiśniczu. Pod koniec życia napisał: „Mimo moich ludzkich słabości, chciałem pozostawiać ślady posługi dobrej nowiny, dobroci Boga, miłości miłosiernej i radości życia, gdy zaufa się Jezusowi, który chce być dla nas, jak powiedział: Ja jestem drogą i prawdą i życiem”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |