abp Swiatosław Szewczuk, fot. Ukraińska Prawda/Yt/Screen

USA: abp Światosław Szewczuk wzywa polityków do dalszego wspierania Ukrainy

Przebywająca w Stanach Zjednoczonych delegacja ukraińskich biskupów greckokatolickich spotkała się 5 marca w Waszyngtonie z kilkoma członkami Kongresu amerykańskiego. Podziękowali im za dotychczasową pomoc USA okazywaną Ukrainie i jej narodowi i zaapelowali o dalsze wsparcie dla swego kraju. Członkiem delegacji jest m.in. biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak.

W rozmowie z przywódcą większości w Izbie Reprezentantów Stevem Scalise poruszył ten temat przewodniczący delegacji, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. Zaznaczył, że „potrzebujemy znaku nadziei!”. Podziękował gospodarzowi spotkania za jego politykę prorodzinną i w obronie życia, zaznaczając przy tym, iż rodzina na Ukrainie jest zraniona i cały kraj „jest zraniony, ale nie złamany, umęczony, wyczerpany, ale wytrwały”. „I właśnie dlatego Ukraina zwycięży! Prosimy, wspierajcie nas ! Wspierajcie naród ukraiński!” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki.

>>> Ukraina: rozpoczęło się zabranie plenarne Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego

Z kolei metropolita filadelfijski dla Ukraińców Borys Gudziak zwrócił uwagę na potencjalne skutki pozwolenia Putinowi na posuwanie się naprzód o zajmowanie dalszych ziem ukraińskich, ostrzegając przed wzrostem liczby uchodźców i potencjalnym zniszczeniem UKGK.

W czasie spotkania abp Szewczuk podarował S. Scalise’owi swoją książkę „U stóp Krzyża. Lekcje z Ukrainy”, będącą zapisem jego rozmowy z amerykańskim dziennikarzem Johnem Burgerem.

Część delegacji UKGK z abp. Szewczukiem na czele odwiedziła na Kapitolu biuro Thomasa „Toma” Emmera z Partii Republikańskiej (jest on tzw. „whipem”, czyli pilnującym przestrzegania dyscypliny partyjnej w czasie głosowań w parlamencie). Rozmawiali tam z jego doradczynią ds. politycznych Amelią Litynsky, która w ub.r. przebywała na Ukrainie w czasie toczącej się wojny, odwiedzając Lwów, Kijów, Irpień i Buczę.

>>> Abp Szewczuk: solidaryzujemy się z cierpiącymi i naszą ranną Odessą

Druga część delegacji w towarzystwie o. Marka Morozowycza odwiedziła siedzibę „Heritage Foundation” (Fundacja Dziedzictwo) – amerykańskiego konserwatywnego ośrodka analitycznego, który propaguje politykę państwową, opartą na wolności jednostki i wartościach tradycyjnych. W rozmowie z przedstawicielami Fundacji hierarchowie UKGK podkreślili konieczność dalszego pomagania Ukrainie, aby zwyciężyła ona agresora rosyjskiego i w celu zapewnienia zachowania ideałów demokratycznych, których broni ta organizacja, na Ukrainie, w Europie, jak również w samych Stanach Zjednoczonych. Bp Chmijak opowiedział o swoim doświadczeniu życia w Kijowie, w którym rosyjskie rakiety i drony codziennie wyrządzają szkody i niosą śmierć.

W spotkaniu wzięli udział ponadto egzarcha apostolski dla katolików ukraińskich w Niemczech i Skandynawii bp Bohdan Dziurach oraz biskupi z USA: stamfordzki Pawło Chomnyckyj, eparchii św. Jozafata w Parmie Bohdan Danyło i eparchii św. Mikołaja w Chicago Wenedykt Ałeksijczuk.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze