Fot. Justyna Nowicka

USA: dwaj Latynosi biskupami pomocniczymi archidiecezji waszyngtońskiej

Dwaj kapłani, pochodzący z Ameryki Łacińskiej, zostali 19 grudnia z nominacji papieskiej nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji waszyngtońskiej w Stanach Zjednoczonych. 48-letni ks. Juan R. Esposito-Garcia urodził się w Argentynie a 52-letni ks. Evelio Menjivar-Avala urodził się w Salwadorze. Po tej decyzji Franciszka ta stołeczna jednostka administracyjna, na której czele stoi kard. Wilton Daniel Gregory, będzie miała łącznie 5 biskupów oraz dwóch hierarchów emerytowanych.

Biskup-nominat Juan R. Esposito-Garcia urodził się 10 stycznia 1974 w San Luis w środkowej Argentynie. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Katolickim w swym mieście rodzinnym wstąpił do seminarium duchownego w Emmitsburgu w stanie Maryland (USA), uzyskując tam dyplom w zakresie teologii moralnej a następnie licencjat i doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Katolickim Ameryki w Waszyngtonie. W stolicy Stanów Zjednoczonych 14 czerwca 2008 przyjął święcenia prezbiteratu jako kapłan tamtejszej archidiecezji. Pełnił w niej następnie różne zadania: do 2014 był duszpasterzem w kilku parafiach, potem zajmował się m.in. sprawami przygotowania do małżeństwa i seminarzystami a w latach 2014-17 wykładał prawo kanoniczne w swym dawnym seminarium w Emmitsburgu. W 2018 rozpoczął pracę w Kongregacji (obecnie Dykasterii) ds. Biskupów, ostatnio jako oficjał, i na tym stanowisku zastała go nominacja papieska. Od 2021 miał tytuł prałata Jego Świątobliwości.

>>> Polski ksiądz zostaje biskupem w Ekwadorze [ROZMOWA]

Biskup-nominat Evelio Menjivar-Ayala urodził się 14 sierpnia 1970 w Chalatenango w Salwadorze. Po kilkunastu latach wyemigrował wraz z bratem do USA, uciekając przed przemocą w swym kraju ojczystym. I w nowym miejscu studiował filozofię w seminarium św. Jana Vianneya w Miami, a następnie wyjechał do Rzymu, gdzie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu ukończył w 2002 studia teologiczne a w Papieskim Instytucie Skalabryniańskim uzyskał licencjat w zakresie teologii duszpasterstwa ruchliwości ludzkiej. 29 maja 2004 został wyświęcony na kapłana archidiecezji waszyngtońskiej. Pełnił w niej posługę duszpasterską w różnych parafiach, od 2017 do obecnej nominacji jest proboszczem parafii Matki Bożej w Landover Hills w stanie Maryland. Jest też członkiem archidiecezjalnego biura ochrony nieletnich.

>>> Abp Galbas: przepraszam każdego wobec którego nie okazałem się tym biskupem, którego oczekiwał

Archidiecezję waszyngtońską utworzył 15 listopada 1947 Pius XII, wydzielając ją z części archidiecezji baltimorskiej. Zajmuje ona obecnie powierzchnię ok. 5,5 tys. km kw., obejmując stolicę kraju i cały stołeczny Dystrykt Centralny oraz 5 hrabstw stanu Maryland. 12 października 1965 Paweł VI podniósł ją do rangi metropolii, w której skład – obok samej archidiecezji – wchodzi jeszcze diecezja Saint Thomas. Wśród ponad 3 mln mieszkańców archidiecezji żyje przeszło 667 tys. katolików w 139 parafiach, Kościół prowadzi tam również 90 szkół katolickich.

Arcybiskupem waszyngtońskim jest od 4 kwietnia 2019 r. kard. Wilton Daniel Gregory, wspomagany przez biskupów: Roya Edwarda Campbella, Mario Eduardo Dorsonville-Rodrígueza oraz obu wspomnianych nowo mianowanych Juana R. Esposito-Garcię i Evelio Menjivara-Ayalę. Są jeszcze dwaj emeryci: poprzedni arcybiskup 82-letni kard. Donald William Wuerl i 83-letni bp Francisco González Valer SF.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze