Fot. PAP/Wojtek Jargiło

USA: liczba zgonów związanych z otyłością potroiła się w 20 lat

W latach 1999–2020 w USA liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia związanych z otyłością potroiła się – informuje „Journal of the American Heart Association”.

Otyłość pozostaje globalnym problemem zdrowia publicznego i głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Według statystyk American Heart Association otyłych jest 42 proc. populacji USA, co stanowi wzrost o prawie 10 punktów proc. w porównaniu z poprzednim dziesięcioleciem.

>>> USA: zdobywczyni tytułu „Mrs. America” dała świadectwo o wartości i pięknie każdego poczętego życia

„W każdym kraju na świecie rośnie liczba osób cierpiących na otyłość. Nasze badanie jako pierwsze wykazało, że rosnące obciążenie otyłością przekłada się na wzrost liczby zgonów z powodu chorób serca” – zaznaczyła główna autorka badania (doi.org/10.1161/JAHA.122.028409), dr Zahra Raisi-Estabragh, kardiolożka i wykładowczyni kliniczna w William Harvey Research Institute w Londynie. – „Ta rosnąca tendencja do otyłości dotyka niektórych populacji bardziej niż innych – zwłaszcza czarnoskórych kobiet”.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w latach 1999–2020 dotyczące 281 135 zgonów, w przypadku których otyłość została odnotowana jako czynnik ryzyka w bazie danych The Multiple Cause of Death, obejmującej śmiertelność i liczbę ludności ze wszystkich hrabstw USA. Brali pod uwagę rasę, płeć oraz środowisko miejskie i wiejskie, aby określić różnice w liczbie zgonów z powodu chorób serca, w przypadku których jako czynnik przyczyniający się wymieniono otyłość.

>>> USA: amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

43,6 proc. zgonów dotyczyło kobiet, 78,1 proc. grupy stanowiły dorosłe osoby odmiany białej, 19,8 proc. – osoby dorosłe odmiany czarnej, 1,1 proc. osoby dorosłe z Azji lub wysp Pacyfiku, a 1 proc. – dorośli Indianie amerykańscy lub dorośli rdzenni mieszkańcy Alaski.

Ogółem liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia związanych z otyłością potroiła się w latach 1999–2020 (z 2,2 na 100 000 mieszkańców do 6,6 na 100 000 mieszkańców).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze