epa06525842 Law enforcement officers stand guard after a shooting at Marjory Stoneman Douglas High School in Parkland, Florida, USA, 14 February 2018. Multiple fatalities have been reported and several more injured at a high school northwest of Miami. According to law enforcement the suspect is in custody. Some media are reporting the suspect as former student, Nicolas Cruz. EPA/GIORGIO VIERA Dostawca: PAP/EPA.

USA: sprawca strzelanina w Parkland miał kłopoty w szkole; lubił broń

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sprawca strzelaniny w liceum w Parkland, Nikolas Cruz miał kłopoty w szkole. Został wydalony na rok przed jej zakończeniem, ponieważ słał pogróżki pod adresem kolegów. Był znany jako miłośnik broni palnej i białej. Krążyły plotki, że w domu miał cały arsenał.

Gdy zatrzymała go policja, w które ręce oddał się bez sprzeciwu po zastrzeleniu kilkunastu osób, miał przy sobie lekki karabin AR-15 i cały zapas amunicji – pisze agencja Reutera, powołując się na wypowiedź szeryfa hrabstwa Broward Scotta Israela.

Reuters przytacza liczne opinie nauczycieli i uczniów liceum im. Marjory Stoneman Douglas w Parkland o Cruzie. 18-letni Chad Willams, który uczęszczał razem z Cruzem do jednej klasy, powiedział agencji Reutera, że został on wyrzucony, ponieważ notorycznie, niemal codziennie uruchamiał alarm przeciwpożarowy w szkole. Dodał, że Cruz „miał bzika na punkcie broni”; „zrobiłby wiele rzeczy dla śmiechu, ale był dość problematyczny”.

Koleżanka Cruza, 19-letnia Jillian Davis zapamiętała go jako spokojnego i wstydliwego młodzieńca, który „stawał się w mgnieniu oka kimś zupełnie innym, gdy tylko wpadał w gniew”. Dodała, że często mówił o broni, ale „nikt tego nie traktował poważnie”. Choidziły plotki, że w domu ma cały arsenał – stwierdził w wywiadzie dla lokalnej stacji WSVN-TV inny kolega Cruza.

Nauczyciel matematyki w liceum w Parkland Jim Gard stwierdził w wypowiedzi dla „Miami Herald”, że Cruz został usunięty bez prawa powrotu z powodu pogróżek wysuwanych pod adresem kolegów. Dyrekcja szkoły powiadomiła rodziców zagrożonych uczniów o tym fakcie, wysyłając do nich e-maile.

EPA/CRISTOBAL HERRERA

Strzelanina w liceum w Parkland, do jakiej doszło w środę przed zakończeniem zajęć, a której sprawcą był 19-letni Nicolas Cruz, pociągnęła za sobą śmierć 17 osób – podał szeryf hrabstwa Broward, Scott Israel

Cruz został już przesłuchany. Zatrzymano go w niespełna godzinę od rozpoczęcia strzelaniny – dodał.

Z doniesień napływających z Parkland wynika, że 12 osób zostało zabitych na miejscu, w budynku szkolnym, dwie osoby – na zewnątrz, jedna – na przylegającej ulicy, a dwie – zmarły w szpitalu z powodu odniesionych ran.

Nikolas Cruz bez walki oddał się w ręce policji – podał szeryf. Nie są znane motywy jego działań. Miał zostać przed kilkoma miesiącami usunięty z liceum im. „z powodów dyscyplinarnych”. Dyrektor placówki, Robert Runcie, nie sprecyzował jednak z jakich powodów nastąpiło relegowanie ucznia ze szkoły.

W sieciach społecznościowych pojawiły się zapisy wydarzeń z Parkland – w tym część transmitowana na żywo przez uczniów. Wynika z nich, że młodzież została ewakuowana ze szkoły, a budynek przeszukuje teraz ekipa złożona z 12 policjantów. Na miejscu są też służby ratownicze – pisze Reuters.

„To jest potworna sytuacja. Brak słów” – powiedział dziennikarzom dyrektor liceum Robert Runcie.

Media przypominają, że jest to osiemnasty przypadek przestępstwa z użyciem broni w amerykańskich szkołach w tym roku szkolnym. Takie dane podał ośrodek monitoringu Everytown for Gun Safety. Rejestr obejmuje także samobójstwa uczniów i nieszczęśliwe wypadki.

Zobacz także
Wasze komentarze