W Barcelonie ponownie otwarto kościół Sagrada Familia

Po niemal czterech miesiącach ponownie otwarto 4 lipca kościół Sagrada Familia w Barcelonie, będący jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Katalonii. Zamknięcie świątyni spowodowane było ogólnymi przepisami czasu pandemii koronawirusa. Obecny i następny weekend są zarezerwowane na zwiedzanie wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, sił bezpieczeństwa i instytucji socjalnych jako wyraz podziękowania za ich wysiłek w czasie zarazy.

W drugim etapie ten światowej sławy zabytek, ciągle jeszcze niedokończony symbol miasta, będzie już dostępny dla jego mieszkańców, zapowiedział barceloński dziennik „El Periódico”. Według niego otwarcie obiektu dla turystów zaplanowano dopiero na styczeń przyszłego roku.

>>> Sagrada Familia otwarta dla służb walczących z Covid-19 [ZDJĘCIA] 

Dziennik wyliczył, że Sagrada Familia była zamknięta przez 114 dni. Z kolei archidiecezja barcelońska podała, że – jeśli pominąć wojnę domową w Hiszpanii w latach 1936-39 – jeszcze nigdy ruch turystyczny w 138-letniej historii tej świątyni nie był wstrzymany na tak długo.

fot. EPA/Enric Fontcuberta

Kościół Sagrada Familia jest największym dziełem wybitnego architekta hiszpańskiego Antoniego Gaudiego (1852-1926). Budowa tej wspaniałej neogotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1884 r. Przez cały czas twórca zmieniał projekt budowli, tworząc własną porywającą wizję. Przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia architekt prawie nie opuszczał placu budowy, a po jego niespodziewanej, tragicznej śmierci w 1926 r. jego ciało spoczęło w krypcie kościoła. Za jego życia zdołano ukończyć zaledwie jedną wieżę fasady Narodzenia, a pozostałe trzy zrealizowano później.

Gaudí zwany jest architektem mistycznym. Stworzony przez niego styl – obok nowatorstwa artystycznego i technicznego – tchnie głębią duchową. Jego dzieła odzwierciedlają jego religijność, której dawał on świadectwo nie tylko w sztuce, ale w całym życiu. W 2000 r. archidiecezja barcelońska rozpoczęła proces beatyfikacyjny artysty.

Dalsza budowa katedry jest finansowana wyłącznie ze sprzedaży biletów wstępu dla zwiedzających i z dobrowolnych datków.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze