S. Faustyna Kowalska, fot. wikimedia commons

W intencji powołań pójdzie pielgrzymka do Domu Św. Faustyny

XIV Pielgrzymka Piesza z Warszawy do Domu Św. Faustyny w Ostrówku k. Klembowa w tym roku rozpocznie się 30 lipca w nocy. Pątnicy w ciągu dwóch dni będą mieli do pokonania 45 km. Będzie to dziewiąty rok nowenny, w której pielgrzymi modlą się o powołania kapłańskie i zakonne.

Myślą przewodnią pielgrzymki będą słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. W ubiegłych latach brało w niej udział ok. 500 osób. W gronie tym byli zwłaszcza ludzie młodzi i rodziny z małymi dziećmi. Pątniczy szlak rozpocznie się 30 lipca mszą św. o godz. 21.00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ulicy Żytniej. Na trasie pielgrzymki znajdą się m.in.: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, czy parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

fot. cathopic

Wszystko zwieńczy msza św. polowa w Ostrówku koło Klembowa – miejscu, gdzie Helena Kowalska (św. s. Faustyna) przez rok pracowała u państwa Lipszyców na wiano zakonne. Liturgii o godz. 15. będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

>>> Dom s. Faustyny Kowalskiej, miejsce gdzie potwierdziło się jej powołanie

Dom w Ostrówku, do którego w lipcu 1924 roku przyjechała Helena Kowalska, pochodzi z początku XX w. Państwo Lipszycowie nabyli go i wyremontowali na przełomie 1912 i 1913 roku. Jest to piętrowa willa letniskowa, zbudowana z modrzewia, z czterema werandami. Właścicielem domu był Mejer Lipszyc, który zmarł w 1937 roku. Helena Kowalska pracowała w ich posiadłości opiekując się dziećmi i dbając o dom.

Dom św. Faustyny w Ostrówku, fot. Maciej Kluczka

Dom w Ostrówku został gruntownie odnowiony i odtworzony w stylu epoki lat 20. XX wieku. W latach 80. położono nowy dach, odrestaurowano także jedną z werand. Pozostałe elementy domu, m.in. piece, podłogi, okna i drzwi przetrwały w niezmienionym stanie. W 2009 r. dom od kolejnych właścicieli odkupiła Diecezja Warszawsko-Praska. Według zamierzeń dworek ma się stać centrum modlitwy oraz miejscem pielgrzymkowym i formacyjnym zwłaszcza dla młodzieży przygotowującej się do posługi kapłańskiej i zakonnej.

Do dziś zachowało się tam wiele przedmiotów, którymi posługiwała się św. Faustyna: jej osobiste łóżko, przedmioty codziennego użytku, meble, tara do prania, a nawet toaleta i umywalka. Zachowały się również wspomnienia po św. Faustynie, które w 1952 r. spisała Aldona Lipszyc.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze