W jakim celu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów spotka się z abp. Gądeckim?
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, przyjedzie z kilkugodzinną wizytą do Polski. Biuro prasowe episkopatu Niemiec poinformowało, że bp Bätzing przyjedzie 30 listopada do Poznania i spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.
W oficjalnym komunikacie o tej wizycie Biuro Prasowe episkopatu Niemiec przypomniało, że spotkania przewodniczących Konferencje Biskupów obu naszych krajów są praktykowane już od wielu lat. „Tak bliskich i regularnych kontaktów nie utrzymujemy z żadną inną Konferencją Biskupów” – zauważył bp Bätzing. Tłumaczył, że „oczywiście ma to związek z naszym dziedzictwem historycznym, ale coraz bardziej niepokoją nas także wspólne wyzwania stojące przed naszymi społeczeństwami, również przed Kościołem w obu krajach”.
>>> Abp Gądecki: kręgi watykańskie krytycznie patrzą na Kościół w Polsce
– Właściwie chciałem odwiedzić mojego polskiego odpowiednika wkrótce po moim wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednak pokrzyżowały te plany pandemia koronawirusa, a potem wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie. Tym bardziej więc cieszę się, że mogę teraz spotkać się z abp. Gądeckim” – stwierdził bp Bätzing cytowany w komunikacie biura prasowego 26 listopada w Bonn.
Wśród tematów rozmów bp Bätzing wymienił sytuację Kościoła w Polsce i w Niemczech raz aktualną sytuację polityczną, m.in. konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Przedmiotem konsultacji będzie również faza przygotowawcza Synodu Biskupów na temat synodalności i proces Drogi Synodalnej w Niemczech. „Wiem, że w Polsce są pewne zastrzeżenia co do Drogi Synodalnej w naszym kraju. Dlatego też dobrze jest i ważne jest, aby nawiązać w tej sprawie pogłębioną wymianę poglądów”, uważa przewodniczący episkopatu Niemiec.
>>> Abp Stanisław Gądecki: potępiam wykorzystywanie dramatów ludzkich do działań przeciwko Polsce
W kontekście tej wizyty komunikat przypomina, że ważnymi kamieniami milowymi w stosunkach Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec są wspólny wniosek o beatyfikację Maksymiliana Kolbego w 1963 r. oraz wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. Od tego czasu obie konferencje biskupów angażują się w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
>>> Specjalny apel abp. Gądeckiego w sprawie migrantów
W latach dziewięćdziesiątych – po upadku komunizmu w Europie – powstała Polsko-Niemiecka Grupa Kontaktowa, której celem jest zintensyfikowanie wymiany między konferencjami episkopatów obu krajów i przyczynienie się do pojednania między narodami.
Grupa Kontaktowa, która początkowo zajmowała się m.in. wyjaśnianiem spornych kwestii w sferze kościelnej, od połowy XX w. coraz bardziej przekształca się w organ inicjujący wspólne działania obu konferencji biskupich. Jedną z tych inicjatyw jest Fundacja Maksymiliana Kolbego, która w duchu chrześcijańskim wspiera procesy pojednania w Europie.
>>> Abp Gądecki apeluje o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych
W 2019 r. Konferencje Episkopatów Niemiec i Polski opublikowały wspólne słowo w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |