fot. EPA

W Piątek Miłosierdzia papież odwiedził przychodnię i ośrodek dla ubogich

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przed przypadającym w niedzielę Światowym Dniem Ubogich, który będzie obchodzony po raz trzeci, papież Franciszek odwiedził w piątek tymczasową przychodnię ustawioną na placu Świętego Piotra, a także nową noclegownię dla bezdomnych koło Watykanu.

Obie wizyty, zaznaczono w Watykanie, wpisują się w tradycję tzw. Piątków Miłosierdzia, wprowadzoną przez papieża, który odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i ubóstwem.

fot. epa

W znajdującej się przy kolumnadzie przychodni w kontenerach dyżurują od poniedziałku do końca tygodnia lekarze wolontariusze, którzy udzielają pomocy medycznej bezdomnym i ubogim. Oferują im podstawowe badania, w tym USG, a także wizyty specjalistyczne, między innymi u dermatologa, kardiologa, ginekologa, okulisty, reumatologa. Codziennie zgłasza się tam około stu osób z całego Wiecznego Miasta.

>>> Watykan: otwarto noclegownię dla bezdomnych

W piątkowe popołudnie papież odwiedził lekarzy, przyjmujących w urządzonych tam gabinetach, a także pacjentów.

Następnie Franciszek otworzył dzienny ośrodek i noclegownię dla bezdomnych w należącej do Watykanu czteropiętrowej małej kamienicy o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych tuż koło placu Świętego Piotra. Spędził tam czas z wolontariuszami i ich podopiecznymi.

fot. epa

Do niedawna miało tam swoją siedzibę żeńskie zgromadzenie zakonne. Jak wyjaśnił Watykan, papież postanowił przekazać ten budynek osobom potrzebującym. Placówkę w Palazzo Migliori, podarowanym Stolicy Apostolskiej przez jej właścicielkę w 1930 roku, będzie prowadzić dobroczynna wspólnota Sant’Egidio. Będą tam miejsca noclegowe dla 50 osób. Ich liczba zostanie zwiększona w przypadku wyjątkowego chłodu. W stołówce będzie przygotowywanych 250 gorących posiłków dziennie, przeznaczonych dla ubogich.

Jedno z pięter kamienicy zostanie przeznaczone na aktywność edukacyjną i kulturalną; będzie tam czytelnia i sala z komputerami.

fot. epa

Wszystkie wykonane tam prace były nadzorowane i zostały sfinansowane przez urząd papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze