Fot. pixabay

Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy obowiązuje post?

W związku z przypadającą w piątek 16 czerwca w Kościele uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu (kan.1250). Wskazano w dokumencie, że 

wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W piątek przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome. Obchodzone jest zawsze w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała.

Papież Klemens XIII w 1765 r. zatwierdził je tylko dla Królestwa Polskiego. Była to odpowiedź na memoriał biskupów polskich. Na dzień uroczystości wyznaczono — zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii — piątek po oktawie Bożego Ciała.

Papież Pius IX rozszerzył to święto 23 sierpnia 1856 r. na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką Miserentissimus Redemptor dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta.

Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Kiedy brak postu jest grzechem ciężkim?

Zgodnie z KPK „prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia”. „Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku, niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty” – wskazano w KPK.

Zgodnie z orzeczeniem Kongregacji Soboru z dnia 24 II 1967 r., naruszenie obowiązku pokuty (w tym przypadku nieprzestrzeganie wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych) w jednym dniu nie pociąga za sobą popełnienia grzechu ciężkiego (jest więc grzechem lekkim). Grzechem ciężkim staje się dopiero zaniedbanie postu jakościowego przez większą liczbę dni, połączone z intencją np. lekceważenia przepisów Kościoła.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze