fot. Afgańska dziewczynka, fot. EPA/HEDAYATULLAH AMID

„W służbie zranionego świata”: Watykan i Światowa Rada Kościołów

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów (ŚRK) ogłosiły wspólny dokument „Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej: chrześcijańskie wezwanie do refleksji i działania w czasie i po pandemii COVID-19„.

Jego celem jest zachęcenie Kościołów i organizacji chrześcijańskich do zastanowienia się nad ważnością solidarności ludzi wierzących w świecie dotkniętym obecną zarazą. Wspólny dokument przypomina chrześcijańskie podstawy solidarności międzyreligijnej, które mogą inspirować i utwierdzać bodziec do służenia światu zranionemu nie tylko przez koronawirusa, ale także z wielu innych powodów. Opracowanie ma być również użyteczne dla wyznawców innych religii, którzy już odpowiedzieli na obecny światowy kryzys sanitarny podobnymi przemyśleniami, opartymi na własnych tradycjach.

>>> Bp Mazur z apelem do polskich biskupów: potrzebujemy więcej kapłanów na misjach

Meksyk, cmentarz gdzie pochowane są ofiary COVID-19, fot. EPA/Jose Mendez

>>> Watykan: 18 respiratorów i 6 przenośnych ultrasonografów dla Brazylii

Wspólne dzieło katolicko-innowiercze wychodzi od uznania bieżącego kontekstu pandemii za odpowiednią chwilę do odkrycia nowych form solidarności i do zorganizowania na nowo świata „po COVID-19”. W pięciu rozdziałach rozważa istotę solidarności, wspartej na nadziei, ukazuje wspomniane chrześcijańskie podstawy solidarności międzyreligijnej, jak również niektóre kluczowe zasady oraz całą serię zaleceń co do formy, w jakiej refleksję na temat solidarności można przekładać na konkretne i wiarygodne działania. Tymczasowy sekretarz generalny ŚRK ks. prof. Ioan Sauca oświadczył, że dialog międzyreligijny ma żywotne znaczenie dla naszego uzdrowienia i wzajemnej troski o siebie w wymiarach światowych. “W obliczu pandemii COVID-19 rodzina ludzka podejmuje bezprecedensowe wezwanie do wzajemnej ochrony i do uzdrowienia naszych wspólnot” – powiedział rumuński duchowny prawosławny. Podkreślił, że “dialog międzyreligijny pomaga wyjaśnić zasady naszej własnej wiary i naszej tożsamości chrześcijańskiej, poza tym rozszerzył nasze rozumienie wyzwań, stojących przed innymi i twórczych rozwiązań, które oni znajdują w celu przezwyciężenia tych problemów”.

Ks. Ioan Sauca , fot. YouTube

Kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, zauważył, że służba chrześcijańska i solidarność w tym zranionym świecie są od ubiegłego roku częścią celów Rady i ŚRK. Pandemia przyspieszyła praktyczne zastosowanie tego projektu w tym, co kardynał określił jako “właściwa odpowiedź ekumeniczna i międzyreligijna”. Dodał, że “pokazała ona rany i kruchość naszego świata, ujawniając przy tym, że nasze działania winny wpisywać się w solidarność obejmującą wszystkich, otwartą na wiernych innych tradycji religijnych i na wszystkie osoby dobrej woli, kierując się niepokojem o całą rodzinę ludzką”. Obecny dokument jest pierwszą wspólną publikacją obu tych instytucji po wydaniu w maju 2019 innego wspólnego opracowania nt. “Wychowanie do pokoju w świecie wieloreligijnym: perspektywa chrześcijańska”.

>>> Maciej Kluczka: mamy katastrofę. Spróbujmy się w niej urządzić

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze