fot. unsplash /Ani Adigyozalyan

W środę zabmrzmią dzwony wszystkich warszawskich kościołów

W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, zwyczajem lat ubiegłych, w środę 19 kwietnia, o godz. 12.00 we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej zostaną uruchomione dzwony, dla uczczenia ofiar tego bohaterskiego zrywu – poinformowało biuro prasowe archidiecezji.

W getcie warszawskim utworzonym w 1940 roku na terenie ok. trzech kilometrów kwadratowych, Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 roku w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach.

Przymusowe przesiedlenie ludności żydowskiej z mniejszych miast i osiedli w dystrykcie warszawskim do getta, autor nieznany, fot. T. Berenstein, A. Rutkowski, „Pomoc Żydom w Polsce 1939-1945”, Wydawnictwo Polonia, Warszawa 1963, commons.wikimedia.org

W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze. 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie.

Warszawska katedra pw. Jana Chrzciciela, fot. PAP/Paweł Supernak

16 maja 1943 r. SS uznało getto za rozwiązane. Do tego dnia ponad 56 000 osób zostało zabitych lub wywiezionych do obozów zagłady przez jednostki SS i policji. Nielicznym udało się jeszcze ukryć lub uciec kanałami. Kwietniowe powstanie w getcie było największym zrywem zbrojnym Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze