W środkowej części Portugalii popularyzowane są szlaki pielgrzymkowe do Santiago de Compostela
Organizacja Turystyczna Środkowej Portugalii (TCP), Stowarzyszenie Portugalskich Szlaków do Santiago (ACPS) oraz gminy położone w centralnej części tego kraju rozpoczęły rozwijanie projektu służącego promocji wśród pątników zmierzających do Santiago de Compostela starych dróg pielgrzymich, a także ich “odnowienia i ubogacenia”.
Jak poinformowały władze TCP, w ramach nowej inicjatywy promowane będą nie tylko miejsca sakralne znajdujące się na portugalskich drogach wiodących do hiszpańskiego miasta, ale też rozwijane przedsięwzięcia służące promocji lokalnej kultury oraz gastronomii.
>>> Tomasz Karolak: pielgrzymka do Santiago de Compostela pozwoliła mi się oczyścić
Jak poinformował portugalski historyk Paulo Almeida Fernandes, wchodzący w skład zespołu wdrażającego nowy projekt, szlaki biegnące ze środkowej Portugalii do Santiago de Compostela nie są w dużym stopniu znane wśród pątników. Dodał, że z tego względu “konieczna jest ich popularyzacja oraz wydobycie drzemiącego w nich potencjału”. – Pątnicy nie ograniczają się tu jedynie do pielgrzymowania, bo mamy w tej części kraju dużo historii i terenów do odkrywania – powiedział Fernandes, dla którego regionalna gastronomia jest jedną z “kotwic” popularyzacji portugalskiego interioru.
Wprawdzie najwięcej pielgrzymów udaje się z Portugalii w kierunku Santiago de Compostela z północnej cześci kraju, ale w ostatnich latach wielu pątników zyskały szlaki rozpoczynające się w Lizbonie, Coimbrze, Viseu, Evorze, a także w położonej w regionie Algarve, na południu, Tavirze.
>>> Sebastian Zbierański: w pielgrzymce czasem droga staje się celem [FELIETON]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |