Fot. PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie modlili się o pokój „w duchu Asyżu”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie różnych wyznań modlili się o pokój – zebrani w jednym miejscu, ale według własnej tradycji. Modlitwa w „duchu Asyżu” zakończyła festiwal „Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju”, który od 21 października odbywał się w Warszawie.

W modlitewnym spotkaniu wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, mufti Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, ks. dr Piotr Kosiński, w imieniu Prawosławnego Metropolity Sawy, bp Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko – augsburgskiego w RP, a także ks. dr Grzegorz Giemza, w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Agnieszka Stróżyk ze Wspólnoty Sant’ Egidio.

Uczestnicy spotkania modlili się kolejno o pokój, według swej własnej tradycji. Każdy z nich odczytywał też fragment Psalmu 62, w swym języku liturgicznym.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Modlitwa o pokój w duchu międzyreligijnego spotkania w Asyżu zakończyła trwający od 21 października festiwal muzyczny „Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju”, którego głównym tematem była muzyka sakralna różnych kultur i religii. Modlitwa o pokój, podejmowana osobno przez przedstawicieli różnych wyznań i religii towarzyszyła już wcześniejszym edycjom festiwalu. W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować wspólne spotkanie w duchu międzyreligijnego Dnia Modlitwy o Pokój, które z inicjatywy Jana Pawła II odbyło się 27 października 1986 r. w Asyżu.

>>>Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu z Centrum Myśli Jana Pawła II, punktem wyjścia w myśleniu o tym projekcie były słowa wypowiedziane wówczas przez Jana Pawła II – Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem, że ludzkość (…) angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł (…).

Fot. PAP/Tomasz Gzell

– Jan Paweł II zauważył w Asyżu, że „wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci”. I dodał: „W obliczu tego problemu dwie rzeczy wydają się mieć najwyższą wagę i obie są wspólne nam wszystkim. Pierwszą z nich jest nakaz przezwyciężenia egoizmu, chciwości i ducha zemsty. Drugą wspólną sprawą jest przekonanie, że osiągnięcie pokoju przekracza ludzkie siły dlatego każdy z nas modli się o pokój” – przypominają organizatorzy.

>>>Franciszek w Mozambiku zachęca do pojednania i pokoju

Są rzeczy, które dzielą ludzi i które ich łączą – mówi ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Pokój jest taką wartością, która jest istotna dla wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów i przekonań. Dążenie do pokoju może być tym co nas, jako ludzi, łączy. Pokój nie dzieje się sam, ale trzeba o niego zabiegać. Dlatego ważne jest wspólne spotykanie się w jego intencji.

Modlitewne spotkanie odbyło się z inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła II w Auli Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61.

Zobacz także
Wasze komentarze