W Warszawie otwarto wystawę „Jeśli zamilkniesz, kamienie wołać będą” [+GALERIA]
Każdy z artystów uczestniczących w otwartej w środę w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych wystawie „Jeśli zamilkniesz, kamienie wołać będą” odniósł się w prezentowanej pracy do tytułu ekspozycji. W wystawie biorą udział: Wiesław Smużny, Jerzy Kalina, Michał Bogucki, Ludwika Ogorzelec i Jacek Kucharczyk
„Tytuł wystawy kierowany jest do każdego z nas” – zauważa kuratorka Łada Dunin Sulgostowska – Bogucka. „Czyż nie wystarczy, aby dobro zamilkło, by zatriumfowało zło? Otwarte wypowiadanie się przeciwko złu wymaga ludzi odważnych. Rola artysty w tym aspekcie wydaje się więc nieoceniona i oczywista. Świadectwem tych idei jest obecna prezentacja procesu twórczego i powstałych w jego wyniku prac” – zaznaczyła w wypowiedzi dla PAP kuratorka.
Każdy z artystów biorących udział w wystawie – Wiesław Smużny, Jerzy Kalina, Michał Bogucki, Ludwika Ogorzelec i Jacek Kucharczyk – mógł odnieść się w powierzonej mu przestrzeni do tytułu wystawy „Jeśli zamilkniesz, kamienie wołać będą” i podkreślić aktualność tego ewangelicznego przesłania.
Wiesław Smużny wypowiedział się poprzez instalację „Czasowość i ponadczasowość sztuki”; Jerzy Kalina odniósł się do tytułu i tematu wystawy realizując instalację „Stół bez kantów”; Michał Bogucki przedstawił dwie prace malarskie pt. „Pasja Jerzego Nowosielskiego” i „Ziemia nowa”, a Ludwika Ogorzelec zaprezentowała rzeźbę „Niebo nowe”. Jacek Kucharczyk natomiast przedstawił instalacje fotograficzną „Węzeł czasów”.
„W naszym projekcie nawiązujemy do scenariuszowych wystaw Janusza Boguckiego, który wraz z Niną Smolarz realizował twórcze przedsięwzięcia w przestrzeniach nieoficjalnych po stanie wojennym w latach 1983-1993, gdy wybitni twórcy odmawiali udziału w przestrzeniach oficjalnych” – powiedziała PAP Dunin Sulgostowska – Bogucka. „Pierwsza wystawa +Znak Krzyża+ odbyła się w 1983 r. w kościele na Żytniej w Warszawie – czyli czterdzieści lat temu. Istotny jest fakt, że wszyscy artyści zaproszeni do projektu, z wyjątkiem Ludwiki Ogorzelec, uczestniczyli w wystawach Janusza Boguckiego, w większości jego realizacji. Jednak nasz projekt nie jest tylko wspomnieniem czy dokumentem historycznym” – zaznaczyła.
Wystawie towarzyszy utwór muzyczny, który specjalnie na to wydarzenie skomponował Aleksander Kościów – prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wystawa „Jeśli zamilkniesz, kamienie wołać będą” dostępna jest w Sali Kolumnowej Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przy ul. Mińskiej w Warszawie.
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |