W Warszawie otwarto XXIII Targi Wydawców Katolickich

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Idea chrystianizmu stanowi ważną inspirację dla licznych pisarzy, poetów i popularyzatorów wiedzy – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników XXIII Targów Wydawców Katolickich, które otwarto w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegoroczne targi potrwają do 2 kwietnia; odbywają się one w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie zaprezentuje się ponad 160 wystawców.

Podczas uroczystego otwarcia targów odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Wiara chrześcijańska od 1051 lat kształtuje tożsamość i kulturę naszego kraju. Życie duchowe i społeczne, tradycje i wartości, postawy i zwyczaje Polaków są do głębi przeniknięte treściami i zasadami religijnymi, które przyjęliśmy wraz z chrztem (…) To wielkie, bogate, wspaniałe dziedzictwo wywiera także wpływ na naszą literaturę, naukę i sztukę. Z chrześcijaństwem związane są już same początki piśmiennictwa polskiego; od wieków też w polskich bibliotekach domowych tomy prozy i poezji, opracowania naukowe i praktyczne poradniki sąsiadują z książkami religijnymi” – napisał prezydent.

Zaznaczył, że również dzisiaj „idea chrystianizmu stanowi bardzo ważną inspirację dla licznych pisarzy i badaczy, poetów i popularyzatorów wiedzy. Polacy zaś chętnie sięgają po prace publikowane przez oficyny katolickie”.

Na duchowy wymiar targów wskazał w liście do uczestników wydarzenia marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak napisał, Targi Wydawców Katolickich „budują poczucie religijnej wspólnoty, opartej na chrześcijańskich wartościach”, „stwarzają okazję do dyskusji, spotkania z cenionymi i uznanymi osobami, a także do przeglądu nowości wydawniczych i zdobycie upragnionych publikacji”.

Na czwartkowej uroczystości obecny był także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który przekonywał, że książka jest „jedną z ważnych form ewangelizowania, przekazywania wiary. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że życie się zmienia i sposób docierania do współczesnego człowieka jest bardziej ubogacony, niż był kilkaset lat temu, w związku z tym – nie rezygnując z książki jako podstawowego wymiaru targów – w tych wydawnictwach obecne będą także nowe formy przekazu” – mówił.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński powiedział. że ten rodzaj książki potrzebny jest człowiekowi „nie tylko w wymiarze intelektualnym, ale przede wszystkim w wymiarze ducha, życia”. „Ale książka religijna to nie tylko książka wprost dotykająca teologii; to książka która przekazuje określony system wartości, która w oparciu o ten system przedstawia wizję świata i życia ludzkiego; to książka, która pomaga człowiekowi odnaleźć swoje miejsce w jakże szybko zmieniającym się współczesnym świecie” – zaznaczył.

Podczas trwania targów w Sali Kinowej Zamku Królewskiego wyświetlane będą dokumentalne produkcje filmowe o tematyce religijnej, m.in. filmy poświęcone życiu papieża Jana Pawła II, o Jasnej Górze, objawieniach fatimskich, o ks. Jerzym Popiełuszce oraz Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Zaplanowano też debaty, np. na temat jednolitej ceny książki, wad i zalet mediów społecznościowych.

Na uroczystej gali w sobotę wręczone zostaną Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2017. W tegorocznej edycji otrzymają je laureaci 16 kategorii. Przyznane zostaną także Małe Feniksy, nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, wręczane osobom i instytucjom, które pozostają szczególnie zasłużone na polu promocji książki katolickiej oraz wartości chrześcijańskich w mediach i życiu społecznym.

Targi stanowić będą także okazję do spotkania autorów prezentowanych książek, m.in. ks. Adama Bonieckiego, Tomasza Terlikowskiego, o. Barry’ego Fischera, dr. Wincentego Łaszewskiego, ks. dr. Marka Drzewieckiego, siostrę Salomeę, prof. Krzysztofa Koehlera i prof. Andrzeja Nowaka. Gośćmi targów będą też m.in. Dominika Figurska, jezuita Grzegorz Kramer, Wojciech Bonowicz oraz redaktor naczelny portalu deon.pl Piotr Żyłka.

Szczegółowy program XXIII Targów Wydawców Katolickich dostępny jest na stronie www.swk.pl

W Warszawie otwarto XXIII Targi Wydawców Katolickich
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze