fot. screenshot/https://domjp2.pl/wirtualny-spacer/

Wadowice: od dziś dom Jana Pawła II można zwiedzić wirtualnie

Wirtualny spacer po ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II jest już możliwa. Placówka znajduje się w wadowickiej kamienicy, w której 18 maja 1920 r. na świat przyszedł Karol Wojtyła. 

>>> Niewiele brakowało, by Jan Paweł II w ogóle się nie urodził. Nieznane fakty z życia papieża.

– Muzeum, w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, udostępni całość ekspozycji on-line. Wiele osób planowało obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i im wszystkim chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca” – powiedziała Magdalena Maślona, specjalista ds. programowych wadowickiego muzeum.

Po muzeum wirtualnie spacerować można pod adresem http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/.

Magdalena Maślona powiedziała, że muzealna ekspozycja to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabierająca zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. – Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć m.in. ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego – powiedziała.

Fot. cathopic

>>> Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam – „Nie lękajcie się”

Maślona dodała, że przechodząc przez 16 stref placówki zwiedzający poznają Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór.

– Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa. Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 października 1978 r. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 r. widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra – powiedziała Magdalena Maślona.

Przedstawicielka muzeum wskazała, że poprzez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do ojczyzny zwiedzający wkracza w przesłanie nauczania św. Jana Pawła, którego symbolem stały się słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

>>> Kard. Dziwisz: wiele razy słyszałem od Jana Pawła II, że miał świętych rodziców

– Zwiedzanie kończy się swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe – powiedziała Maślona.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Rokrocznie odwiedza je ok. 250 tys. zwiedzających z całego świata. – To jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce – przyznaje Magdalena Maślona. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze