Fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: kardynał Parolin na mszy św. za papieża Franciszka

Chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. 13 marca wygłosił on homilię w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej podczas mszy św. z okazji 6. rocznicy wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową.

Kardynał wyraził wdzięczność za wybór papieża, którego szósta rocznica obchodzona jest w środę 13 bm. – Dobrze wiemy, że nasze dziękczynienie jest niewielkie w obliczu wielkiego dobra otrzymanego jako poszczególni wierni i jako Kościół: dlatego włączamy się w wielkie dziękczynienie Jezusa wobec Ojca, jakim jest Eucharystia – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że w papieżu Franciszku „Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika”. – To on bowiem nieustannie prowadzi powierzoną mu trzodę, dzieląc z nią życie, czas posuchy, jałowości, ale też krzepiących oaz, trudy drogi, jak i umacniające postoje, a jednocześnie staje na przodzie, aby wyznaczyć bezpieczną drogę, drogę nadziei – dodał mówca.

Fot. PAP/Radek Pietruszka


Kardynał Parolin wskazał, że Kościół znajduje się obecnie w szczególnym, historycznym okresie, kiedy wstrząsa nim wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz. – Znamy je dobrze tak jak znamy ich negatywne skutki, jakie mają na wiernych i na społeczeństwo. Jednakże, według wymownych słów św. Augustyna, Kościół, choć wzburzany i wstrząsany wydarzeniami historii, nie upada, ponieważ opiera się na skale, od której Piotr wywodzi swoje imię. To nie skała bierze swoją nazwę od Piotra, ale to Piotr bierze swoje imię od skały; tak samo słowo Chrystus nie pochodzi od chrześcijanina, ale słowo chrześcijanin pochodzi od Chrystusa – przypomniał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Nawiązując do postawionego w odczytanej Ewangelii pytania: „Za kogo Mnie uważasz”, zauważył, że Piotr dostrzega, nawet jeśli nie w pełni rozumie tego znaczenie, osobliwość, wyjątkowość, nowość Jezusa. – To On jest Mesjaszem, On jest Tym, któremu możemy naprawdę powiedzieć: «Nigdy nie spotkaliśmy takiego człowieka»; nie tylko nauczyciela, założyciela religii, ale «Mesjasza», Zbawiciela, jedynego, który może zbawić człowieka, może dać mu szansę na zrealizowanie wielkiego pragnienia życia i szczęścia, które nosi w sercu – powiedział purpurat.

Podkreślił także, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia. – Dzisiaj ten Kościół, piękna i wierna oblubienica Chrystusa Oblubieńca, który nieustannie daje się jej cały, uważa troskę o głoszenie i ochronę godności i niezbywalnych praw każdej osoby, a także promowanie dobra poszczególnych osób i wspólnoty narodów, w celu dojścia do realizacji wielkich nadziei ludzkości, pokoju między narodami oraz wewnętrznego spokoju i postępu każdego kraju, za ważną część swojej misji – przypomniał kaznodzieja.

Fot. PAP/Radek Pietruszka


Kard. Pietro Parolin wskazał też, że jubileusz stulecia Konferencji Episkopatu jest mocnym zaproszeniem do wzrastania w „duchowości komunii” i do zdecydowanego pójścia drogą synodalności. Wymienił tu przede wszystkim synodalną relację między Ojcem Świętym a biskupami. – Następnie komunia i synodalność muszą być widoczne we wzajemnych stosunkach między biskupami, między nimi, prezbiterami i diakonami, między pasterzami a całym Ludem Bożym, między duchownymi a zakonnikami, między stowarzyszeniami a ruchami kościelnymi – zaznaczył mówca.

„Najświętszej Maryi Pannie pragniemy raz jeszcze zawierzyć całą Polskę, tak jak uczynił to św. Jan Paweł II w Sanktuarium na Jasnej Górze 17 czerwca 1999 r.: «Proszę Cię, Pani Jasnogórska, Matko i Królowo Polski, abyś cały mój naród ogarnęła Twoim macierzyńskim sercem; niech jeszcze mocniej przylgnie do Twojego Syna Jezusa Chrystusa i do Jego Kościoła zbudowanego na fundamencie apostołów. Amen” – zakończył swe kazanie kard. Parolin.

Fot. PAP/Radek Pietruszka


Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej jest legatem papieskim na uroczystości jubileuszowe setnych rocznic – przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską i powstania Konferencji Episkopatu Polski, a także 6. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Przed mszą św. kard. Pietro Parolin spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckiem, a potem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze