Warszawa: nabożeństwo drogi krzyżowej w katedrze polowej w intencji pokoju w Ukrainie
W piątek w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji pokoju na świecie, szczególnie zakończenia wojny w Ukrainie. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali kapelani, żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych oraz członkowie ich rodzin.
W Wielkim Poście w Kościele katolickim w Polsce odbywają się nabożeństwa pasyjne, w tym. m.in. droga krzyżowa. W dzisiejszej formie 14 stacji znane jest od XVII wieku. Ich celem jest pogłębienie wiary i nawrócenie.
W piątek w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej z rozważaniami, które przygotowali kapelani, żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych oraz członkowie ich rodzin. Rozważania oparte są na osobistych doświadczeniach ukazując drogi wyjścia z trudnych sytuacji, takich jak rozpad małżeństwa, śmierć bliskiej osoby, doświadczenia ciężkiej choroby czy kalectwa – poinformował ordynariat polowy WP.
>>> Abp Stanisław Gądecki na Wielki Post: nie budujmy okopów, ale angażujmy się w misję
„Droga krzyżowa Jezusa była drogą paschalną, to znaczy wiodącą przez krzyż i śmierć do zmartwychwstania i pokoju” – zwrócił uwagę biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Przekazał, że uczestnicy nabożeństwa będą modlić się „w intencji pokoju na świecie, szczególnie zakończenia wojny w Ukrainie”.
Nabożeństwo będzie transmitowane na YouTube Ordynariatu Polowego.
Droga krzyżowa (łac. Via Crucis, dosł. droga krzyża) korzeniami sięga starożytnej Jerozolimy, gdzie wierni odwiedzali miejsca męki Chrystusa i ją tam rozważali. „Wielką popularność zawdzięcza zakonowi franciszkanów, którzy w średniowieczu przenieśli do Kościoła zachodniego, ze względu na wiernych, którzy nie mogli sami pielgrzymować do Miasta Świętego. W XIII wieku można było odprawić nabożeństwo męki Chrystusa na tzw. +Drogach jerozolimskich+. Potem przybrało różne formy, czasami bardzo rozbudowane po kilkadziesiąt stacji, czego przykładem jest Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska, Wambierzyce.
Nabożeństwo drogi krzyżowej znane w dzisiejszej formie – 14 stacji – sięga XVII wieku. Do jej urzeczywistnienia przyczynili się św. Franciszek, św. Bernard z Clairvaux, św. Anzelm oraz św. Brygida Szwedzka. Część obecnych stacji ma swoje odzwierciedlenie w Ewangelii. Wśród nich są 1. skazanie na śmierć, 2. wzięcie krzyża, 5. pomoc Szymona z Cyreny, 8. spotkanie niewiast, 10. obnażenie z szat, 11. przybicie do krzyża, 12. śmierć na krzyżu, 13. zdjęcie z krzyża, 14. złożenie do grobu. Pozostałe stacje to owoc tradycji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |