materiały prasowe

Lednica Seniora dla wszystkich „młodych duchem”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W sobotę na Polach Lednickich odbędzie się XVI Lednica Seniora pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham” . Spotkanie modlitewne organizowane jest dla wszystkich „młodych duchem” – nie tylko dla osób starszych.

Człowiek jest mocny, kiedy wie, że jest kochany
Lednica Seniora to jedno z wydarzeń całorocznego programu spotkań modlitewnych odbywających się na Polach Lednickich; największym przedsięwzięciem są organizowane w czerwcu spotkania młodych, na które co roku przybywa przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Spotkania nad jeziorem Lednickim zainicjował zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra.

W tym roku wrześniowemu wydarzeniu towarzyszy hasło „Wiesz, że Cię kocham”. Jak tłumaczyła koordynatorka biura promocji Lednica 2000 Milena Szymczak, podobnie jak podczas ”dużego” spotkania, uczestników będą prowadziły  słowa św. Jana Pawła II.

– W 1987 roku ojciec święty wskazał na Eucharystię jako na sakrament dający nam ”siłę przebicia”, czyli moc potrzebną do zmagania się z codziennością, ze wszystkim, co jest wyzwaniem dla każdego człowieka. Papież powiedział wtedy również, że człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany – tłumaczyła Szymczak.

Zachwycić się skarbami Kościoła
Dodała, że właśnie to przesłanie sprawiło, że organizatorzy postanowili, by „tegoroczna Lednica Seniora była wspólnym zachwytem nad skarbami, które ofiarowuje nam Kościół – nad spowiedzią i Eucharystią”. – Są to dwa sakramenty, w których Chrystus mówi do każdego z nas: Kocham Cię! Doświadczamy w nich poprzez wiarę nienamacalnie Jego miłości – podkreśliła organizatorka spotkania.

Milena Szymczak wskazała, że „w głowie może się pojawić pytanie: Czy to aby na pewno dla mnie? Lednica Seniora pod względem treści nawiązuje do Spotkania Młodych Lednica 2000, ale ma krótszą formę i wszystkie punkty programu są tak zaplanowane, by znaleźć chwilę na odpoczynek”.

W programie sobotniego wydarzenia znalazła się m.in. msza św., wspólne śpiewy, rozważania i modlitwy. Na zakończenie wydarzenia uczestnicy przejdą też przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa. Spotkanie zakończy się późnym popołudniem.

Lednica przyciąga wszystkich
Uczestnicy XVI Lednicy Seniora otrzymają także symbole tegorocznego spotkania, wśród nich m.in. pieczęć: symbol tego, że każdy człowiek został opieczętowany Duchem Świętym w sakramencie chrztu i bierzmowania.

Spotkania modlitewne młodych nad jeziorem Lednickim odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Momentem kulminacyjnym każdego spotkania jest przejście przez Bramę-Rybę, które ma symbolicznie wyrazić wybór Chrystusa przez młodych ludzi. Spotkania przez ponad 20 lat zgromadziły około 2 mln uczestników z kraju i świata.

Poza Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka czy Lednica Motocyklisty.

Twórcą spotkań modlitewnych nad jeziorem Lednickim był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Po jego śmierci opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawują dominikanie: o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior.

Zobacz także
Wasze komentarze