fot. pixabay.com

Warszawa: program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Msza św., koncerty i wystawy złożą się na warszawskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękczynnej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie 11 listopada metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wezmą w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwa z Prezydentem RP, Prezesem Rady Ministrów oraz Marszałkami Sejmu i Senatu na czele.

Główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przewidziane są na 11 listopada, w niedzielę.

Dzień wcześniej 10 listopada, o godz.15 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, na które zapraszała Konferencja Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna. Wzięli w nim udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP, ks. Piotr Gaś, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, ks. dziekan Henryk Dąbrowski (Kościół polskokatolicki), przewodniczący warszawskiego oddziału PRE, bp senior Kościoła ewangelicko-metodystycznego Edward Puślecki.

11 listopada uroczysta Msza święta dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00. Koncelebrze przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W trakcie Eucharystii nastąpi odmówienie Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia za odzyskanie niepodległości. Prezydent Andrzej Duda dokona zapalenia Świecy Niepodległości.

Świeca Niepodległości, która znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 11 listopada zapłonie po raz trzeci w historii wolnej Polski. Została ona ofiarowana Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność.

Fot. pixabay

Po Mszy św., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania Niepodległości w 1918 roku.

W uroczystości wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W samo południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce i wielu miejscach na świecie Polacy zaśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. W Warszawie hymnem państwowym rozpoczną się uroczystości państwowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godz. 12 w stołecznych diecezjach będą biły także dzwony kościołów. Jest to odpowiedź na apel Prezydenta Andrzeja Dudy.

Od godz. 13.30 na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się Festiwal Niepodległa, a o 14 na Zamku Królewskim zostaną nadane pośmiertnie Ordery Orła Białego 25 Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. abp Antoni Baraniak SDB, sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, sługa Boży Kościoła katolickiego; bp Juliusz Bursche, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota i męczennik II wojny światowej; ks. Szymon Fedorońko, duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu.

O godz. 15 ulicami Warszawy przejdzie Biało-Czerwonym Marsz pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”, w którym weźmie udział Prezydent Andrzej Duda.

O godz. 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej nastąpi światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis”, autorstwa Pawła Muzyki, napisanej jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Mszę Dziękczynną – bo taki jest tytuł tego dzieła – wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.Godzinę później rozpocznie się wspólne z 1000-osobowym połączonym chórem organizacji polonijnych śpiewanie pieśni religijnych o tematyce niepodległościowej.

Na zakończenie uroczystości o godzinie 19.18 – czytelne nawiązanie do roku 1918 – Polacy zapalą miniaturowe kopie Świecy Niepodległości we własnych domach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze