fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Warszawa: Ukraińcy przyznali nagrody solidarności. Wśród nagrodzonych kapłan z Lublina

Polska pomoc została doceniona. Ambasada Ukrainy w Polsce i ukraińskie społeczeństwo obywatelskie przyznało „Stand With Ukraine Awards”. Wśród 7 nagrodzonych osób jest duchowny – ks. Mieczysław Puzewicz z Lublina, delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym, a także twórca Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie.

„Stand With Ukraine Awards” to wyróżnienie dla Polaków, którzy wspierają Ukraińców. Zostały przyznane po raz pierwszy, a wręczone w Warszawie, 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy. Statuetki trafiły do 7 osób. W imieniu ukraińskiego społeczeństwa podziękowania nagrodzonym złożył ambasador Ukrainy w Polsce. – Chciałbym z całego serca podziękować naszym Polskim Przyjaciołom za to, że stoją z nami ramię w ramię i pomagają nam bronić naszej Niepodległości i całego wolnego świata. Na pewno zwyciężymy i będzie to zwycięstwo na naszych warunkach, a nie na warunkach „ruskiego mira”, bo mamy Formułę Pokoju zaproponowaną przez Prezydenta Ukrainy. Daje ona możliwości, a nie niewolę i upokorzenie – mówił obecny na wydarzeniu ambasador Ukrainy w Polsce, Vasyl Zvarych.

>>> Ukraina: od 1 września grekokatolicy zmieniają kalendarz liturgiczny

Duchowny z Lublina

Ukraińcy wręczyli nagrody podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy na Placu Zamkowym w Warszawie. Jednym z jej laureatów został duchowny. To ks. Mieczysław Puzewicz z Lublina. W działania na rzecz Ukrainy zaangażowany jest od blisko 10 lat.

– Ja się bardzo cieszę, że w Dniu Niepodległości Ukrainy mogłem stanąć wśród tych dziesiątek tysięcy naszych sióstr i braci z Ukrainy, żeby z jednej strony dzielić z nimi radość – bo to już 32 lata tej niepodległej Ukrainy – a jednocześnie poczuć z nimi siłę nadziei na to, że ta wolność zostanie obroniona, a Ukraina będzie niepodległą siostrą niepodległej Polski. Myślę, że potrzebne są takie wspólne zgromadzenia, żeby mobilizować się dalej do pomocy, mobilizować się do walki i do solidarności – mówi laureat nagrody, ks. Mieczysław Puzewicz.

Fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Odbierając statuetkę duchowny zwrócił się do Ukraińców w ich ojczystym języku. Mówił o radości wynikającej ze spotkania, życzył im zwycięstwa i zapewnił o dalszym wsparciu Ukraińców. W rozmowie z KAI wyjaśnił też swoje motywacje. – Nieustannie mam w sercu słowa Jana Pawła II z 1999 roku wypowiedziane w Ełku. Papież wtedy mówił, że w wielu miejscach na świecie cierpi człowiek, woła o człowieka i potrzebuje obecności ludzkiego serca. Sądzę, że ta solidarność w kontekście Ukrainy jest obecnie czymś naturalnym. Ludzie obok nas cierpią, doświadczają bólu i straty, a my powinniśmy przy nich być. Jeśli jeszcze coś możemy w rękach przynieść, no to właśnie to jest to, co możemy zrobić – mówi duchowny.

Zaczęło się po Euromajdanie

Ks. Puzewicz z działaniami na rzecz Ukrainy ruszył po kijowskim Euromajdanie w 2014 roku, wzmacniając tę pomoc po aneksji Krymu i okupacji wschodnich rejonów Ukrainy. W czasie obecnej wojny organizuje wsparcie ukraińskim uchodźcom w Polsce i dla osób w samej Ukrainie.

– Teraz staramy się już kierować pomoc celową. Wspieramy naszych partnerów od Żytomierza, przez Iwano-Frankiwsk, Drohobycz, Lwów, Sokolniki, czy Złoczów. Staramy się zdiagnozować ich potrzeby i w miarę możliwości na nie odpowiedzieć. Dzielimy się też naszym doświadczeniem solidarności z osobami będącymi na różny sposób w potrzebie, czyli naszym wolontariatem i naszymi metodami wspierania. Widać, że jest im to potrzebne – wyjaśnia duchowny.

>>> Ukraina: korytarzem humanitarnym wypłynął z Odessy pierwszy kontenerowiec

Działania będą kontynuowane. Już dziś, 25 sierpnia, ks. Mieczysław Puzewicz ruszył z wolontariuszami z następną misją do Ukrainy. Wyjazd jest związany z aktualnie prowadzonymi akcjami wsparcia. – Będziemy w Iwano-Frankiwsku, ponieważ tam kończymy projekt wzmocnienia personelu tamtejszego Hospicjum im. Matki Teresy. Będziemy też w Drohobyczu, gdzie lubelskim wysiłkiem powstał szpital dla żołnierzy i cywilów. Odwiedzimy również Lwów i Sokolniki. Tam prowadzimy współpracę z organizacjami aktywizującymi ukraińską młodzież. To jest zresztą parafia, w której pracuje Polak, ks. Grzegorz Draus – dopowiada ks. Puzewicz.

Duchowny podkreśla, że lubelska solidarność z Ukrainą będzie trwać nadal. Powinna też odpowiadać na zapotrzebowanie wynikające z bieżącej sytuacji. – Nie chciałbym z góry orzekać, jak to wsparcie powinno wyglądać. To trzeba określać w dialogu z Ukraińcami, biorąc pod uwagę ich oczekiwania. Wyzwoliłbym się z tego, że my Polacy jesteśmy mądrzejsi, lepsi czy lepiej zorientowani. Trzeba te projekty tworzyć wspólnie – mówi lubelski laureat nagrody „Stand With Ukraine Awards”.

Wyróżnienia „Stand With Ukraine Awards” strona ukraińska przyznała po raz pierwszy. W sumie trafiły do 7 osób. Wśród laureatów są także, m.in. Iga Świątek i Sławomir Sierakowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze