fot. EPA/ETTORE FERRARI

Watykan: aktualizacja vademecum dot. postępowania w sprawie wykorzystywania małoletnich

Po dwóch latach od pierwszego wydania ukazała się zaktualizowana wersja „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich – wer. 2.0”.

Jest to narzędzie opracowane przez Dykasterię Nauki Wiary, które ma pomóc ordynariuszom, hierarchom i ich współpracownikom w prawidłowym, z kanonicznego punktu widzenia, postępowaniu w delikatnych sytuacjach, w których osoba duchowna zostaje oskarżona o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z udziałem małoletnich.

>>> Watykan opublikował vademecum dotyczące procedur w przypadkach pedofilii

Tekst, który nie ma mocy prawnej, ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wiedzę o praktyce ze strony osób, które w różnych rolach mają do czynienia z opisanymi sytuacjami.

Już pierwsze wydanie (16 lipca 2020 r.) zapowiadało przyszłe aktualizacje. Dykasteria Nauki Wiary zauważyła, że jego rozpowszechnianie przyczyniło się do ujednolicenia praktyki, kształcenia osób działających w tej dziedzinie i rozwiązywania problemów, na które teksty prawne nie dają wystarczających odpowiedzi.

fot. unsplash

Pierwsze wydanie

Aktualizacja pierwszego wydania była konieczna głównie ze względu na wejście w życie VI Księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego i „Norm o przestępstwach zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary” (8 grudnia 2021), motu proprio „Fidem servare” (14 lutego 2022) i „Competentias quasdam decernere” (15 lutego 2022), a wreszcie Konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” (5 czerwca 2022).

W trakcie prac rewizyjnych starannie uwzględniono między innymi różnorodny wkład ośrodków akademickich i studiów w tej dziedzinie, które napłynęły w ciągu ostatnich dwóch lat, a także stałe konfrontowanie się z rzeczywistością kościelną, która od dawna zajmuje się tą problematyką, a której sugestie okazały się cenną okazją do wyjaśnienia pewnych kwestii i udoskonalenia tekstu.

>>> Zbigniew Nosowski o watykańskim vademecum: przywracanie naruszonej sprawiedliwości

Na poziomie redakcyjnym zachowano numerację z wersji pierwszej, aby ułatwić dostęp do poszczególnych tematów osobom już zaznajomionym z Vademecum.

Ponieważ jest to również tekst otwarty na przyszłe zmiany, Dykasteria zachęca do proponowania przydatnych komentarzy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze