fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan: bliżej beatyfikacji ks. Streicha

21 listopada br. w godzinach popołudniowych, w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad jest jednogłośnie pozytywny – affirmative, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się, co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.

Dyskusja konsultorów teologów jest jednym z ważniejszych momentów w całym procesie kanonizacyjnym. Wcześniej ośmiu teologów i promotor generalny wiary (zwany potocznie advocatus diaboli) otrzymuje na trzy miesiące Positio kandydata do beatyfikacji, aby się z nią zapoznać i niezależnie od siebie wydać ocenę teologiczną, co do jego cnót lub męczeńskiej śmierci. Następnie podczas posiedzenia, w którym uczestniczy także relator sprawy (w naszym przypadku o. Szczepan Praskiewicz OCD), podejmowana jest dyskusja i po przedstawieniu wszystkich głosów, teolodzy dokonują głosowania.

>>> Abp Gądecki zakończył diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Streicha 

Pozytywna decyzja Komisji Teologicznej oznacza, że sprawa beatyfikacji ks. Stanisława Streicha zostanie skierowana do Komisji Biskupów i Kardynałów. Jeżeli również wynik tej Komisji będzie pozytywny, to ostatnim krokiem w formalnym procesie beatyfikacyjnym będzie podpisanie przez papieża Dekretu o męczeństwie Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha..

Stanisław Streich przyszedł na świat 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy. Po maturze przyjęto go do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja. Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu.

ks. streich
Fot. wikipedia

Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko. Pierwszego października 1935 roku ks. Streich został jej pierwszym proboszczem. 27 lutego 1938 roku odprawiał Mszę św. dla dzieci. Po odejściu od ołtarza skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię oraz wygłosić kazanie. W tym momencie zza pleców dzieci wyskoczył mężczyzna i dwukrotnie strzelił do księdza: trafi ł go w twarz, a druga kula utkwiła w niesionym przez niego ewangeliarzu. Ksiądz Stanisław padł, a morderca zbliżył się i oddał jeszcze dwa strzały w plecy. 3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.

Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze