fot. pixabay

Watykan: Franciszek w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił 27 niemowląt

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najważniejszym zadaniem, jakie nakłada na was chrzest, jest przekazywanie wiary swoim dzieciom i macie to robić zarówno słowami, jak i całym swoim życiem – przypomniał Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. 13 stycznia w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Podczas niej ochrzcił prawie 30 dzieci, w większości pracowników różnych instytucji Stolicy Apostolskiej.

W improwizowanym kazaniu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że to rodzina jest głównym środowiskiem, w którym dokonuje się przekaz wiary i należy to czynić zarówno słowami, jak i przykładem i świadectwem własnego życia. Później dziecko będzie poznawało prawdy wiary na katechezie, ale jej podstawy winna przekazać rodzina – podkreślił kaznodzieja.

Za bardzo ważne zadanie pedagogiczne uznał również tworzenie właściwej, spokojne atmosfery w rodzinie, dlatego zaapelował do rodziców, aby unikali kłótni w obecności dzieci. Zauważył, że spory a nawet kłótnie nie zawsze są czymś złym, bo pozwalają wyjaśnić wiele spraw, ale „powinniście się starać, aby nie robić tego przy dzieciach, aby nie widziały i nie słuchały waszych podniesionych głosów, bo to budzi w nich niepokój”.

Na koniec papież wezwał rodziców, aby pamiętali, że ich dzieci mogą być niespokojne w czasie takiej uroczystości jak ta, bo jest to dla nich nowe środowisko, poza tym mogą być głodne, a gdy jedno zaczyna płakać, często innym się to udziela powstaje „chór płaczów”. Należy więc stworzyć im takie warunki, aby czuły się jak najlepiej a mamy powinny w razie potrzeby nakarmić je.

Następnie rozpoczął się obrzęd chrztu, podczas którego sakrament inicjacji chrześcijańskiej przyjęło 27 dzieci, w większości pracowników watykańskich.

Zobacz także
Wasze komentarze