fot. EPA/ETTORE FERRARI

Watykan: Instytut Dzieł Religijnych wyłącznym pośrednikiem w transakcjach finansowych

Papież Franciszek postanowił, że „Artykuł 219 ust. 3 Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, wydanej 19 marca 2022 r., należy interpretować w ten sposób, że działalność zarządcy aktywów majątku i depozytariusza majątku ruchomego Stolicy Apostolskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską należy do wyłącznej kompetencji Instytutu Dzieł Religijnych”. Czytamy o tym w opublikowanym dzisiaj reskrypcie Ojca Świętego.

Stolica Apostolska i Instytucje związane ze Stolicą Apostolską, które posiadają aktywa finansowe i środki pieniężne, niezależnie od ich formy, w instytucjach finansowych innych niż Instytut Dzieł Religijnych muszą poinformować o tym Instytut Dzieł Religijnych i przekazać mu je jak najszybciej w ciągu 30 dni od 1 września 2022 r. Papieska decyzja wchodzi w życie niezwłocznie po opublikowaniu w L’Osservatore Romano.

>>> Hiszpański dziennikarz: Franciszek najbardziej sekowanym papieżem ostatnich stuleci

Instytut Dzieł Religijnych to nie bank centralny

Instytut Dzieł Religijnych (skrót: IOR), to publiczna instytucja finansowa Państwa Watykańskiego, utworzona w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często błędnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Zgodnie z zapisami jego statutu, znowelizowanego w 2019 roku, celem Instytutu jest sprawowanie opieki i zarządu nad mieniem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne, a przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne.

Posiada jedną siedzibę, znajdującą się w wieży Niccolò V zbudowanej w 1453 roku na tle Pałacu „Sykstusa V”, rezydencji papieża na terenie Państwa Watykańskiego.

Instytutem zarządzają specjaliści z dziedziny bankowości, a na jego czele stoi prezes, niekoniecznie duchowny, który podlega bezpośrednio kolegium sześciu kardynałów (jest w tym gronie kardynał Konrad Krajewski), mianowanych przez papieża i urzędujących przez pięcioletnią kadencję, oraz papieżowi (lub kardynałowi kamerlingowi w okresie sede vacante). Na dzień 31 grudnia 2019 r. w IOR zatrudnionych było na stałe 99 osób.

Według sprawozdania finansowego za 2019 rok, IOR posiada aktywa w wysokości 603,3 mln euro, a zysk netto wynosi 38 mln euro. Dostęp do usług Instytutu jest ograniczony do osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim zgodnie z prawem kanonicznym lub ustawodawstwem Państwa Watykańskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze