Watykan: kardynał Krajewski namówił Papieża na pewien pomysł…

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po modlitwie Anioł Pański Franciszek zwrócił się z pozdrowieniami do przybyłych na plac pielgrzymów. Zdradził, że postanowił ofiarować wszystkim zebranym prezent, który mają zabrać ze sobą do swoich domów, do swoich rodzin.

Okazał się nim mały krzyż. Jak zaznaczył Ojciec Święty – nie jest to ozdoba, ale znak religijny który należy kontemplować. O wydarzeniu tym, przygotowanym przez Urząd Dobroczynności Apsotolskiej, jeszcze przed modlitwą mówił jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski:

“ Podczas modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty zwróci się do wszystkich obecnych na placu, nawiązując do obchodzonego w piątek święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego, i ofiaruje im krzyż papieski, których mamy 40 tys., aby wszyscy obecni zanieśli go potem do domu – stwierdził jałmużnik papieski. – Chodzi o to, aby ten największy znak miłości, miłosierdzia był obecny w naszym domu i w nim królował. Krzyż, który jest znakiem nadziei. Będą go rozdawali ubodzy, bezdomni, uchodźcy, jak i ludzie chorzy. Papież zwróci się także do nich prosząc, aby byli jego pomocnikami w tym dobrym dziele. ” (kard. Krajewski).

W sumie, papież podarowałaż 40 tysięcy krzyży. Krzyże rozdali ubodzy i uchodźcy. To już kolejna taka inicjatywa papieskiego jałmużnika. Zachęcam was, byście przyjęli ten dar i zanieśli go do waszych domów, do pokojów waszych dzieci czy dziadków, wszędzie, aby był widoczny. To nie jest przedmiot ozdobny, ale znak religijny, by go kontemplować i modlić się – wyjaśnił Franciszek. Podkreślił, że „krzyż jest znakiem miłości Boga”. „Nie trzeba za to płacić. Jeśli ktoś wam powie, że trzeba zapłacić, to cwaniak. Nie płaci się, to dar od papieża” – dodał.

fot. Fabio Frusatci, PAP/EPA

„Wiara pochodzi od maluczkich”
Franciszek podziękował zakonnicom, ubogim i uchodźcom, którzy rozdawali krzyże, podkreślając, że to „podarunek mały, ale cenny”. – Jak zawsze, wiara pochodzi od maluczkich, pokornych – powiedział. Urząd papieskiego jałmużnika poinformował, że do rozdania na zakończenie spotkania na placu Świętego Piotra przygotowano 40 tysięcy metalowych krzyży. Do tego daru od Franciszka dołączono jego słowa, wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii w 2013 roku: „W krzyżu Chrystusa jest cała miłość Boga, jest jego ogromne miłosierdzie”.

fot. Fabio Frusatci, PAP/EPA

Ważne „Konkretne wybory i gesty”
W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież powiedział, że wiara która „sprowadza się do formułek jest krótkowzroczna”. Wyznawanie wiary – wskazał – nie może ograniczać się do słów, lecz musi zostać potwierdzona przez „konkretne wybory i gesty” i życie nacechowane przez miłość do Boga i do bliźnich. Zdjęcia: Fabio Frusatci, PAP/EPA .

Galeria (5 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze