Watykan: około 10 000 dokumentów pomaga odtworzyć historię japońskiego chrześcijaństwa
Watykan przedstawił wyniki badań nad „Funduszem Marega” i dokumentami historycznymi z japońskiego okresu Edo. Dokumenty te mają „fundamentalne znaczenie dla odtworzenia historii japońskiego chrześcijaństwa” – wyjaśnił we wtorek w Watykanie kard. José Tolentino de Mendonça, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.
Między innymi chodzi o około 10 000 dokumentów na papierze ryżowym, zapisanych pismem japońskim i dawnym. Archiwa Watykańskie współpracowały przy badaniach z japońskimi instytutami badawczymi. Celem było m.in. odnowienie i konserwacja materiałów. Ponadto dokumenty skatalogowano i zdigitalizowano. Prace badawcze mają być kontynuowane.
>>> Japonia: Pokojowa Nagroda Niwano dla anglikańskiego księdza
Materiały archiwalne zostały zebrane przez zakonnika i misjonarza ks. Mario Marega (1902-1978). Dotyczy tak zwanego okresu Edo w latach 1603-1868 w Japonii. Epoka rządów szogunów Tokugawa charakteryzowała się stabilnym pokojem, ale towarzyszyła jej izolacja w polityce zagranicznej i ścisły zakaz wyznawania chrześcijaństwa od 1612 roku. Dopiero w epoce Meiji, okresie otwarcia, w 1873 r. ponownie zezwolono na wyznawanie wiary chrześcijańskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |