Fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA

Japonia: Pokojowa Nagroda Niwano dla anglikańskiego księdza

Anglikański ksiądz Michael Lapsley został laureatem Pokojowej Nagrody Niwano za zasługi w walce z apartheidem w Afryce Południowej. Poinformowała o tym 21 lutego japońska Fundacja Niwano. Jury nagrody przypomniało, że urodzony w Nowej Zelandii ks. Lapsley przyjechał jako misjonarz do Afryki Południowej i stał się najsilniejszym głosem ciemnoskórej ludności . W 1990 roku stał się ofiarą zamachu, w którym został ciężko raniony.

Pokojowa Nagroda Niwano została przyznana anglikańskiemu działaczowi na rzecz praw człowieka „jako wyraz uznania za nieugiętą walkę z apartheidem i dyskryminacją społeczną oraz za wsparcie ruchu wyzwoleńczego w Republice Południowej Afryki, a także wiele innych inicjatyw pokojowych na świecie”, głosi komunikat Fundacji Niwano o przyznaniu nagrody. Uroczystość jej wręczenia jest planowana na 14 czerwca w Tokio.

Walka z rasizmem i dyskryminacją

Japońska fundacja pokojowa podkreśliła, że ks. Lapsley zmobilizował wspólnotę wiary do walki z wszelkimi formami rasizmu i dyskryminacji społecznej na całym świecie: „Jego działania na rzecz budowania pokoju bez użycia przemocy, z zaangażowaniem wielu wyznań oraz działania dążące do odnowy opartej o przywrócenie sprawiedliwości, dialogu i pojednania, nadal ożywczo działają na mieszkańców RPA i wielu innych osób na całym świecie”. Ponadto anglikański duchowny „przyczynił się w znacznym stopniu do pokoju i współpracy międzyreligijnej, co jest zgodne z założeniami Pokojowej Nagrody Niwano.”

Ks. Michael Lapsley został poważnie ranny w zamachu bombowym w Zimbabwe w 1990 roku: odniósł ciężkie obrażenia, stracił oko, trzeba było amputować mu obie ręce. Jednak działacz na rzecz praw człowieka nie załamał się i kontynuował kampanię na rzecz wolności narodu południowoafrykańskiego, nie stosując przemocy. W 1993 r. został kapelanem w centrum opieki dla ofiar przemocy i tortur, a w 1998 r. założył „Institute for Healing of Memories” – Instytut Pamięci (IHOM) w Kapsztadzie. Po upadku apartheidu kontynuował swoją działalność w RPA i na arenie międzynarodowej, m.in. organizując fora w celu zwalczania ksenofobii i przemocy wobec uchodźców oraz promując różne inicjatywy na rzecz pokoju i praw człowieka.

Nagroda Niwano

Nagrodę przyznaje Niwano Peace Foundation (Pokojowa Fundacja Niwano), założona w 1978, aby „przyczyniać się do budowy świata pokoju” w takich dziedzinach jak religia, filozofia, kultura i nauka. Korzystając z wysokich darowizn i dotacji, sięgających miliardów jenów, nie tylko przyznaje ona nagrody, ale także organizuje różne działania kulturalne i wymianę międzynarodową.

Przyznawana od 1983 r. Nagroda Niwano jest dotowana i wynosi 20 mln jenów (ok.153 000 euro). W skład jury nagrody wchodzą przedstawiciele różnych religii. Pierwszym jej laureatem był zmarły w 1999 r. brazylijski obrońca ubogich abp Helder Camara. Wśród dotychczasowych 36 laureatów są m.in. były sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, Philip Potter, meksykański biskup Samuel Ruiz García, który prowadził pokojowe mediacje między wojskiem a Armią Wyzwolenia im. gen. Zapaty, katolicka Wspólnota Sant’Egidio z Rzymu, Światowy Kongres Islamski, brazylijski kardynał Paulo Evaristo Arns, założona w Izraelu wspólnie przez tamtejszych Żydów i Arabów wioska Neve Shalom/Wahat as-Salam, książę Hasan bin Talaal z Jordanii – główny inicjator listu 138 uczonych islamskich do papieża Benedykta XVI, były biskup luterański Munib Younan, czy szwajcarski teolog Hans Küng.W 2021 roku laureatką została buddyjska zakonnica i ekolożka Shin Chau-hwei.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze