Watykan: dyspensy dotyczące starej liturgii zarezerwowane Stolicy Apostolskiej
Ojciec Święty, podczas audiencji udzielonej 20 lutego prefektowi Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałowi Arthurowi Roche potwierdził restrykcje zawarte w Jego Motu Proprio Traditionis custodes z 16 lipca 2021 r. dotyczącego sprawowania Mszy św. w języku łacińskim według mszału św. Jana XXIII z 1962 roku.
Stwierdzono, że zastrzeżone są w sposób szczególny Stolicy Apostolskiej (por. KPK kan. 87 §1): dyspensy dotyczące:
– wykorzystania kościoła parafialnego lub erygowanie parafii personalnej do sprawowania Eucharystii z zastosowaniem Missale Romanum z 1962 r.
– udzielenie zezwolenia kapłanom wyświęconym po publikacji Motu proprio Traditionis custodes na odprawianie przy użyciu Missale Romanum z 1962 roku.
>>> Co Agatha Christie ma wspólnego z mszą trydencką?
Zgodnie z art. 7 Motu proprio Traditionis custodes, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykonuje w wyżej wymienionych przypadkach władzę Stolicy Apostolskiej, nadzorując przestrzeganie przepisów.
>>> „Msza trydencka” i „nowa” msza. Czy jedna jest lepsza od drugiej?
Gdyby biskup diecezjalny udzielił dyspensy w dwóch wyżej wymienionych przypadkach, jest zobowiązany poinformować o tym Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która oceni poszczególne przypadki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |