Watykan: wystawa fotograficzna interpretująca „Pieśń słoneczną” św. Franciszka
Od dziś można na Placu św. Piotra w Watykanie oglądać wystawę „Changes” (Zmiany), będącą fotograficzną interpretacją słynnej „Pieśni słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. Ukazuje ona z jednej strony skutki zmian klimatycznych, a z drugiej nadzieję, którą dają emocje wywołane przez dzieło stwórcze Boga.
Fotografie rozwieszone między kolumnami Skrzydła Karola Wielkiego (Braccio di Carlo Magno) po lewej stronie placu, pozostaną tam do 27 maja. Wystawa powstała w ramach projektu Emotions to Generate Change (Emocje, które wywołują zmiany). Powstała ona dzięki współpracy Dykasterii ds. Komunikacji, Dykasterii w służbie Integralnego Rozwoju Człowieka oraz watykańskiego Ośrodka Szkolnictwa Wyższego Laudato Si’ w Castel Gandolfo.
>>> Watykan weźmie udział w konferencji na temat Ukrainy
Słowa „Pieśni słonecznej” towarzyszą 24 fotografiom „Changes”. Jest tam również odwołanie do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Laudate Deum”: „…wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego. Niezależnie od tego, że może to nastąpić, nie ulega wątpliwości, że wpływ zmian klimatycznych będzie wyrządzał coraz więcej szkód życiu wielu osób i rodzin. Będziemy odczuwać ich skutki w dziedzinie zdrowia, miejsc pracy, dostępu do zasobów, mieszkań, przymusowej migracji i w innych dziedzinach” (LD2).
Wybrane zdjęcia przedstawiają kontrast między pięknem stworzonego świata a zniszczeniami powodowanymi przez zmiany klimatyczne, zarówno w środowisku naturalnym, jak też dla mieszkańców Ziemi. Mają być zaproszeniem do refleksji nad działaniami, jakie należy podjąć w czasach kryzysu społeczno-ekologicznego, aby chwalić Boga z taką samą siłą, jak niegdyś św. Franciszek.
>>> Watykan zajmie stanowisko w sprawie objawień
Wielkie fotografie, zamontowane na wspornikach wykonanych z drewna odzyskanego po burzy we włoskiej prowincji Trydent, zostały wykonane na Borneo, w Bangladeszu, Togo, Etiopii, Amazonii, na Florydzie, w Grecji, we Włoszech, na Islandii, w Australii i Turcci. Autorami zdjęć są: Neşe Arı, Raffaele Merler, Giampaolo Calzà, Franco Giovanazzi, Vassilis Ikoutas, Asaf Ud Daula, Sebastiano Rossitto, Ferran Paredes Rubio i Francesca Larrain. Kuratorkami ekspozycji są Lia i Marianna Beltrami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |