Fot. cathopic

Watykan zaprasza na internetowy kurs o synodalności

Watykański sekretariat Synodu Biskupów zaprasza zainteresowane osoby na bezpłatny kurs online „Historia, teologia i praktyka synodalności”.

Jak podaje portal „Vatican News” organizatorzy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” uzasadniają ofertę tym, że potrzeba więcej pogłębienia, rozeznania i szkolenia, by promować świadomość i praktykę Kościoła synodalnego. Kurs odbędzie się wirtualnie w lutym i będzie składał się z nagranych wykładów, które zainteresowani będą mogli obejrzeć w języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i włoskim z uwzględnieniem różnic czasowych. Można już się rejestrować.

„Szkolenie skierowane jest do duszpasterzy, osób zakonnych, świeckich, księży, biskupów i innych osób, które w prosty i świadomy sposób chcą się dowiedzieć, na czym polega synodalność” – czytamy w komunikacie. Oferta jest wspierana przez uniwersytety katolickie na całym świecie i koordynowana przez Departament Edukacji Ustawicznej w Boston College’s School of Theology and Ministry.

>>> Co wynika z diecezjalnego etapu synodu? Jaki ma być „Kościół synodalny”?

fot. pexels.com

Kurs online jest m. in. wspierany przez Latynoamerykańską Radę Biskupów (CELAM), Latynoamerykańską Konfederację Zakonników i Zakonnic (CLAR), Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Federację Konferencji Biskupów Azji (FABC), Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG) oraz inne organizacje partnerskie Kościoła. (Informacje i rejestracja: https://formaciononline.bc.edu/es/register-home/)

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” zwołane przez papieża Franciszka jesienią 2021 roku jest obecnie w tzw. fazie kontynentalnej. Jego podstawą jest dokument roboczy, który został przygotowany na podstawie zgłoszeń z niemal wszystkich diecezji na świecie i przedstawiony w Watykanie pod koniec października 2022 r. W kolejnym kroku siedem zgromadzeń biskupów kontynentalnych – Afryki, Oceanii, Azji, Bliskiego Wschodu, Europy, Ameryki Łacińskiej i USA/Kanady – ma przygotować do marca 2023 r. swój własny dokument.

Te siedem tekstów z kolei spłynie do drugiego dokumentu roboczego Synodu, który ma być opublikowany w czerwcu 2023 r. Na podstawie tego dokumentu Zgromadzenie Ogólne będzie następnie obradowało po raz pierwszy od 4 do 29 października 2023 r. i ponownie w październiku 2024 r. nad wynikami ogólnoświatowego procesu konsultacji i obrad. (Oficjalna strona internetowa: www.synod.va)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze