zdj poglądowe, fot. Conner Baker/unsplashy

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne znów dostępne dla zwiedzających

Począwszy od 3 sierpnia watykańskie Obserwatorium Astronomiczne znowu będzie dostępne dla zwiedzających. Według informacji opublikowanych przez Muzea Watykańskie, obserwatorium będzie można zwiedzać w ramach oprowadzania w Castel Gandolfo – byłej letniej rezydencji papieży.

Przez pomieszczenia będą oprowadzali specjaliści z dziedziny astronomii, którzy pokażą historyczne i nowoczesne instrumenty, skały księżycowe, dzieła sztuki i próbki meteorytów. Można również zobaczyć historyczne teleskopy w dwóch kopułach Barberiniego.

Od połowy maja Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne można zwiedzić również online. Na swojej stronie instytucja udostępniła specjalny link, pod którym można wirtualnie przejść przez sale muzealne w papieskich willach poświęcone historii obserwatorium, a nawet znaleźć się na dachu pałacu papieskiego w Castel Gandolfo.

Watykańskie Obserwatorium, fot. wikimediacommons/Autorstwa Rb85 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4353648

Astronomowie od wieków badali wszechświat w imieniu papieża. Pierwszą obserwację nieba zlecił w 1582 roku papież Grzegorz XIII członkom zakonu jezuitów. Oficjalnie obserwatorium w Watykanie zostało założone przez Leona XIII w 1891 roku.

Ze względu na rosnące zanieczyszczenie światłem, w latach trzydziestych XX wieku obserwatorium przeniosło się z Rzymu do Castel Gandolfo, około 30 kilometrów na południowy wschód od Watykanu. Obecnie duża część obserwacji prowadzona jest w obserwatorium na górze Graham w Arizonie w USA, położonym na wysokości 3270 metrów. Zdecydowano o tym dlatego, że w międzyczasie nocne niebo w wiejskim regionie w pobliżu Rzymu również stało się zbyt jasne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze