We Francji nie ma czynnego kardynała
Po raz pierwszy od chrztu Francji w 496 r. żadne francuskie miasto nie ma sprawującego urząd kardynała – zwraca uwagę publicysta francuskiego miesięcznika „Causeur” Hadrien Desuin na stronie internetowej pisma.
Papież Franciszek nie odwiedził jeszcze „najstarszej córy Kościoła”, jak zwykło się nad Sekwana nazywać Francję – przypomina Desuin i zastanawia się, czy nie jest to cena, jaką francuscy katolicy płacą za przyjęcie przez ich władze ustaw, zezwalających na jednopłciowe małżeństwa i używanie przez wszystkich technik wspomaganego rozrodu.
Papież był dwa razy w Strasburgu, ale odwiedził wtedy jedynie instytucje europejskie, mające siedzibę w stolicy Alzacji – wyjaśnia autor artykułu i dodaje, że choć Ojciec Święty odbył w maju wideokonferencję z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, „bardzo rzadko i z wielkim trudem wysławia się po francusku”. „Wyraźnie boczy się na Francję” – komentuje dziennikarz.
Nie brak we Francji kardynałów emerytów – zauważa i wylicza: Andre Vingt-Trois, były arcybiskup Paryża, Philippe Barbarin, zmuszony niedawno do rezygnacji ze stanowiska prymasa Galii i arcybiskupa Lyonu oraz Jean-Pierre Ricard z Bordeaux. Ci duchowni, do ukończenia 80. roku życia, pozostają elektorami kolegium kardynalskiego. Jedyny Francuz czynnie sprawujący kardynalskie obowiązki to urzędujący w Watykanie Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
Ciężko doświadczona przez morderstwo dokonane w kościele na księdzu Hamelu przez islamistów i przez pożar paryskiej katedry Notre Dame, najstarsza córa Kościoła wydaje się dziś być córą najbardziej zapomnianą. (Hadrien Desuin)
Zdaniem publicysty „Causeura” niedawne zgony kardynałów Bernarda Panafieu, Jean-Louis Taurana i Rogera Etchegaray’a, „uwypuklają stratę wpływów Francji w Rzymie”. Wskazuje on na to, że mianowany arcybiskupem Paryża w roku 2017, Michel Aupetit wciąż „czeka na purpurę świętych apostołów i męczenników”.
Polecamy też >>> Kościół, który dociera na peryferie. Rok od pożaru katedry Notre Dame [MISYJNE DROGI]
Straciły rangę siedzib kardynalskich Marsylia i Bordeaux i zapomina się, że jeszcze 50 lat temu kardynałów miały katedry Rouen, Tuluzy, Lille i Rennes – ubolewa Desuin. I sprzeciwia się tłumaczeniu, jakoby argentyński papież faworyzował „długo zaniedbywane kontynenty Afryki i Azji”. – Od początku pontyfikatu papież Franciszek mianował 33 kardynałów europejskich. Stary Kontynent wyprzedza więc zdecydowanie Amerykę Łacińską, (19), Azję (12) i Afrykę (10) – koryguje.
Przeczytaj też >>> Miesiąc misyjny: Francja laboratorium ewangelizacji
Biskupi francuscy obradujący w formie wideokonferencji wybrali dziś 50-letniego wikariusza generalnego diecezji Nanterre, ks. Hugues’a de Woillemont’a sekretarzem generalnym tamtejszego episkopatu. Zastąpi on ks. Thierry’ego Magnin’a.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |