zdj poglądowem, Fot. PAP/Vladyslav Karpovych

Węgry: ponad 50 kartonów darów trafiło do potrzebujących w ramach polonijnej akcji charytatywnej

Ponad 50 kartonów darów zebranych w ramach polonijnej akcji charytatywnej trafiło w poniedziałek do Fundacji Ubodzy Św. Franciszka w Nagymaros na północy Węgrzech.

„Region przekazania darów nie jest bez znaczenia, gdyż za pośrednictwem Fundacji przekażemy wsparcie również do instytucji pomocy społecznej w Vac, kontynuatorów działalności Domu Sierot Polskich Oficerów z okresu II wojny światowej, założonego z inicjatywy Henryka Sławika” – napisał na Facebooku Instytut Polski w Budapeszcie.

Fundacja, do której trafiły dary, jest prowadzona pod przewodnictwem księdza biskupa emeryta diecezji Vac Miklosa Beera.

Natomiast Henryk Sławik był w czasie II wojny światowej prezesem Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Wspólnie z Jozsefem Antallem, pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. uchodźców wojennych, organizował przybyszom m.in. pracę i szkoły; razem przyczynili się też do uratowania co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

W przekazaniu darów uczestniczyła dyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske oraz żona ambasadora RP w Budapeszcie Izabela Kęciak, a także drużyna harcerska Czarne Bratanki, która działa w stolicy Węgier od września.

>>> Szlachetna Paczka podsumowała 23. edycję programu. Jest rekord! [+GALERIA]

„To wspaniałe uczucie doświadczyć jak działanie dla dobrej sprawy zjednoczyło nas, żyjących tu Polaków, i przyjaciół Węgrów, ciesząc się, że mamy swój udział w radości i uśmiechu dzieci” – napisał Instytut Polski.

Na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia Instytut Polski w Budapeszcie zainicjował akcję charytatywną dla najbardziej potrzebujących, w którą zaangażowała się węgierska Polonia.

Rzeczy zebrano w budynku Instytutu Polskiego, w którym odbywały się spotkania świąteczne, w tym kiermasz, koncert kolęd oraz warsztaty dekoracji świątecznych.

W zorganizowanie akcji pomocy, skierowanej głównie do dzieci, zaangażowała się osobiście Izabela Kęciek, żona ambasadora RP na Węgrzech Sebastiana Kęcieka. Sama placówka również czynnie włączyła się w akcję, którą w dużej mierze wsparły też obie szkoły polskie działające na Węgrzech oraz Polonia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze