epa06118350 Chavistas celebrate at the end of voting day in the Plaza Bolivar of Caracas, Venezuela, 30 July 2017. The National Constituent Assembly election day called by President Nicolas Maduro has been marked by violent protests, leaving at least ten dead, according to reports. EPA/MIGUEL GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Wenezuela: ponad 8 mln ludzi zagłosowało w wyborach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 8 mln ludzi wzięło udział w niedzielnych wyborach do wenezuelskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które rozpisał prezydent Nicolas Maduro – podała Krajowa Rada Wyborcza (CNE). To znacznie więcej niż szacuje opozycja i niezależni eksperci.

Przewodnicząca CNE Tibisay Lucena ogłosiła tuż przed północą lokalnego czasu, że frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 41,5 proc., co oznacza, że do urn poszło prawie 8,1 mln spośród prawie 19,5 mln uprawnionych osób. Opozycja zareagowała na te informacje gniewem i kpinami. Twierdzi, że głosy oddało 12 proc. uprawnionych, czyli ponad 2 mln ludzi. Jeden z szanowanych niezależnych analityków oszacował, że chodziło o 3,6 mln wyborców. W wyborach parlamentarnych z grudnia 2015 roku, w których zwyciężyła opozycja, Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) otrzymała 5,6 mln głosów. Lucena oceniła, że wybory były „pokojowe, demokratyczne i odbyły się bez przemocy”. Tymczasem prokuratura potwierdziła śmierć 10 osób podczas zwołanych przez opozycję protestów i licznych starć między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy. Przeciwnicy władz postrzegają głosowanie jako próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez prezydenta Maduro. Jego obecny mandat wygasa w 2019 roku. Kolumbia, Meksyk, USA, Hiszpania i Unia Europejska już ogłosiły, że nie uznają wyniku kontrowersyjnych wyborów członków Zgromadzenia Konstytucyjnego. 

Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Wenezuela: ponad 8 mln ludzi zagłosowało w wyborach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze