epa05773275 (FILE) – A file picture dated 04 June 2014 shows Britain’s Queen Elizabeth II returning to Buckingham Palace by royal carriage along The Mall following her State Opening of Parliament Speech in London, Britain. Queen Elizabeth II is marking the 65th anniversary on the throne on 06 February 2017. She is the world’s longest-reigning monarch and will become the first British monarch to reach a Blue Sapphire Jubilee. EPA/ANDY RAIN *** Local Caption *** 52701981 Dostawca: PAP/EPA.

Wielka Brytania: 65 lat na tronie królowej Elżbiety II

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi w poniedziałek swój „szafirowy jubileusz”. Jest pierwszą w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. W ramach obchodów, które będą raczej skromne, w Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii (63 lata).

Mimo tej wyjątkowej okazji w Wielkiej Brytanii nie zaplanowano specjalnych, hucznych obchodów rocznicy. Królowa spędzi ten dzień w swojej prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie zamierza oddać się wspomnieniom o swoim ojcu. Nie zaplanowano żadnych oficjalnych wystąpień.

W Londynie przygotowano jednak skromne uroczystości z powodu jubileuszu. W południe wystrzelonych zostanie 41 salw honorowych z położonego w pobliżu Pałacu Buckingham Green Parku, a godzinę później podobna ceremonia z 62 wystrzałami odbędzie się przy pałacu Tower of London. Przygotowano także specjalny okolicznościowy znaczek o wartości pięciu funtów oraz specjalne monety z wizerunkiem 91-letniej Elżbiety II.

Obchody w skali całego kraju są spodziewane dopiero w 2022 roku, kiedy królowa obchodzić będzie platynowy jubileusz 70-lecia na tronie.

Po niepokoju związanym z chorobą na przełomie roku, monarchini wróciła w pełni do zdrowia i regularnie uczestniczy w spacerach na terenie swojej posiadłości w Sandringham. Jej powrót do Londynu i Pałacu Buckingham po tradycyjnej przerwie świątecznej spodziewany jest w połowie lutego.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Wielka Brytania: 65 lat na tronie królowej Elżbiety II
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze