fot. cathopic.com

Święty post i czerwień… radości?

Dlaczego w Wielki Piątek pościmy? Co oznacza kolor czerwony używany tego dnia w liturgii? Na te i inne pytania odpowiada wielkopiątkowa katecheza przygotowana przez portal swietawdomu.pl

Tegoroczne Triduum ponownie spędzamy w naszych domach. Warto zadbać o to, by przeżyć je głęboko i zrozumieć symbolikę wydarzeń, które dzieją się w tym świętym czasie. 

>>> Bp Lityński: każdy krzyż jest dla nas lekcją miłości

Święty post

Post paschalny w Wielki Piątek jest święty. Zgodnie ze starodawną tradycją Kościół pości, bo został
zabrany Oblubieniec (por. LO 39). Jak przeżyć Wielki Piątek w warunkach domowych? Bądźmy świątecznie ubrani. W centrum domu warto wyeksponować krzyż i zapalić przed nim świece. Przechodząc przed nim pamiętajmy o oddaniu czci – przez przyklęknięcie albo skłon głowy. Kościół zachęca, aby wierni tego dnia wspólnie odmawiali brewiarz – jego wymowa pozwala na szczególną kontemplację Męki Pańskiej. 

>>> Wielki Piątek: dziś obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?

EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Czerwień… radości?

Charakter Wielkiego Piątku to nie smutek czy żałoba. W ten dzień, tak naprawdę świętujemy zwycięstwo Pana! Ornaty mają kolor czerwony. To znak chwały i pokonania Szatana, które stało się na drzewie krzyża. Liturgia wieczorna w kościele właściwie jakby się nie rozpoczyna (nie ma znaku krzyża, a przewodniczący jest ubrany jak do odprawiania Eucharystii), a kontynuuje modlitwę, która trwała przez cały dzień (podobnie również liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej jakby się nie kończy – nie ma błogosławieństwa). Według przepisów powinna się ona rozpocząć około godz. 15.00 – w naszym kraju jest to niestety niemożliwe – a najpóźniej o 21.00. Ołtarz jest obnażony, bez krzyża, bez świeczników. Krzyż jest przesłonięty fioletowa zasłoną. Słowo Boże tego dnia przypomina, że gdy Jezus zostanie wywyższony nad ziemię przyciągnie wszystkich do siebie (por. J 12,32). 

>>> Bp Jan Zając: błogosławieni, którzy kochają krzyż

„Wielka cisza”

Po liturgii Wielkiego Piątku rozpoczyna się „wielka cisza” – szabat, Pan odpoczywa po wykonaniu dzieła. Jezus jest tak posłuszny prawu, że wypełnia spoczynek szabatu. Cisza Wielkiej Soboty jest jakby wstrzymaniem oddechu przed zmartwychwstaniem, oznacza też rozproszenie uczniów po Wielkim Piątku. Nasza „święconka” niestety czasem niszczy tę ciszę – dla niektórych jest jedynym akcentem świątecznym, dla innych dobrą okazją do spowiedzi. Starajmy się zadbać o skupienie, które uświadomi nam wartość Chrystusowego odkupienie – pokonania śmierci i zła, wprowadzenia nas w nowe życie. 

>>> Droga krzyżowa z ojcem Pio

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze