Wielki Post przy Sercu Maryi Jasnogórskiej
„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – te słowa słyszymy dziś w czasie obrzędu posypania głów popiołem. Na Jasnej Górze odbywa się on podczas każdej Mszy św. Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu. – Obrzęd posypania głów popiołem to symboliczny znak pokuty, który powinien być przede wszystkim widocznym znakiem nawrócenia – przypomina o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry.
Dla owocnego przeżycia 40. dni przed obchodami Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa Kościół proponuje wiele praktyk, wśród których najbardziej znanymi są Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Na Jasnej Górze w każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwo drogi krzyżowej będzie odprawiane o godz. 17.45 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00 na w Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym natomiast będą śpiewane w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice. Dodatkowa Msza św. w każdy piątek Wielkiego Postu tradycyjnie już będzie celebrowana przy zabytkowym krzyżu w ołtarzu nawy bocznej Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.00.
Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich Via Crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania przybywających do Sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa drogi krzyżowej. Jasnogórskie Via Crucis to przede wszystkim monumentalna Golgota na wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II. Jest również ta nazywana „Golgotą naszej codzienności”, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku w Kaplicy Matki Bożej.
Wraz z początkiem Wielkiego Postu w Sanktuarium rozpoczynają się różne rekolekcje. Jedną z pierwszych grup, która w Środę Popielcową uczestniczy w ćwiczeniach duchowych jest wspólnota Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. To już zwyczaj, że w Środę Popielcową uczniowie, dyrekcja i nauczyciele przybywają do Sanktuarium na „duchowe ćwiczenia”.
W najbliższym czasie odbędą się m.in. wielkopostne rekolekcje bożogrobców (16 II- 18 II), Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze (8 III – 10 III).
>>> Wielki Post to czas nawrócenia, czas wolności. Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post
Jesteś kochany… kochaj
Wielki Post to czas ćwiczeń duchowych, dobrowolnych wyrzeczeń czy braterskiego dzielenia się z innymi. O tym, że modlitwa, post i jałmużną są wielką pomocą i katechezą w walce z codziennymi pokusami – przypomina o. Piotr Łoza i zachęca, by prosić Boga o te dary, bo one też są łaską.
– Wobec różnych trudności w modlitwie prosimy o wiarę, bo nie zawsze mamy wiarę, że w tych konkretnych wydarzeniach jest z nami Bóg, że jesteśmy bardzo mocno uchwyceni w rękach Boga. Zaczynamy Wielki Post, byśmy mieli wiarę – mówi zakonnik. Zauważa, że „nasze życie zależy od Boga nie od pieniądza i w tym pomaga nam jałmużna”. O. Łoza wyjaśnia, że modlitwa, uczynki miłosierdzia i post dają sobie wzajemnie życie, spaja je ufność w Bożą miłość. Paulin dodaje, że nawet kiedy „łamią” nam się wielkopostne postanowienia, to zobaczenie też własnej kruchości jest wielkim skarbem. – Kiedy człowiek nie potrafi sobie odmówić nawet jakiejś małej rzeczy i potrafi to zobaczyć, to też jest objaw Bożego miłosierdzia. To jest wielki dar za który trzeba dziękować, kiedy człowiek widzi, że jest jak pyłek kruchy. Jeżeli to tylko będzie owocem Wielkiego Postu, że człowiek zobaczy, że Bóg ten pyłek kocha, to już jest dobrze – uśmiecha się zakonnik.
Jesteś znakiem…
– Niech nie zabraknie pokuty, bo nie chodzi tylko o to, aby posypać głowę popiołem na jej znak, ale najważniejsza jest przemiana naszego życia, ona powinna być widocznym znakiem, dla tych wszystkich, pośród których żyjemy, że jest czas szczególny w Kościele – zachęca o. Bortnik.
Zwyczaj posypywania głów popiołem podczas liturgii Wstępnej Środy przyjął się w Kościele w XI w. Jako oficjalny element obrządku został wprowadzony przez papieża Urbana II w 1099 r. Reforma liturgiczna Soboru Trydenckiego uprawomocniła zaś nazwę „Środa Popielcowa” w 1570 r.
Tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne miłosierdzie pomagają osiągnąć życie wieczne.
W Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post. Okres ten zakończy się w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 28 marca. Wówczas rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |