Fot. Youtube

Wierni powrócili na plac św. Piotra. Franciszek: Wniebowstąpienie mówi nam, że Jezus jest zawsze wśród nas

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy wierni powrócili w niedzielę na plac Świętego Piotra, by wysłuchać i zobaczyć papieża Franciszka. W południe zwrócił się on do wszystkich z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Grupy wiernych oglądały transmisję na placu.

W niedzielę po raz pierwszy od marca wierni mogli wejść na plac w czasie modlitwy Regina coeli. W dalszym ciągu Franciszek odmawia ją nie w oknie, ale w bibliotece, a jego rozważania i pozdrowienia transmitują watykańskie media.

Dziesiątki ludzi słuchały go i oglądały na telebimie, stojąc na placu przed bazyliką w zalecanej odległości od siebie. Po odmówieniu modlitwy Franciszek stanął w oknie Pałacu Apostolskiego i tym razem miał okazję pozdrowić obecnych tam ludzi, którzy głośno go pozdrawiali i oklaskiwali. Przez ponad dwa miesiące oglądał i błogosławił pusty plac.

Jezus jest wśród nas

Święto Wniebowstąpienia mówi nam, że Jezus, chociaż wstąpił do nieba, aby chwalebnie przebywać po prawicy Ojca, jest wciąż i zawsze pośród nas: stąd pochodzi nasza siła, nasza wytrwałość i nasza radość” – wskazał Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, transmitowaną z biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

W swoim rozważaniu papież nawiązał do obchodzonej dziś we Włoszech, a także w innych krajach, w tym w Polsce uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Franciszek przypomniał znaczenie symboliczne góry, gdzie miało miejsce wstąpienie Jezusa do nieba. Następnie podkreślił, że przed swym odejściem Nauczyciel powierzył swoim uczniom misję głoszenia, chrzczenia i nauczania, jak iść drogą Ewangelii. „To orędzie zbawienia oznacza przede wszystkim obowiązek świadectwa, do którego jesteśmy wezwani również my, uczniowie dnia dzisiejszego, aby zdać sprawę z naszej wiary” – stwierdził Ojciec Święty, dodając, że w tej misji nieustannie towarzyszy nam sam Pan Jezus. Dokonuje tego poprzez swego Ducha, a obecność ta objawia się w Słowie, w sakramentach, w stałym i wewnętrznym działaniu Ducha Świętego. „Święto Wniebowstąpienia mówi nam, że Jezus, chociaż wstąpił do nieba, aby chwalebnie przebywać po prawicy Ojca, jest wciąż i zawsze pośród nas: stąd pochodzi nasza siła, nasza wytrwałość i nasza radość” – zaznaczył papież.

Przed odmówieniem modlitwy „Regina coeli” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa Franciszek zachęcił, byśmy uczyli się od Maryi łagodności i odwagi, aby być w świecie świadkami Zmartwychwstałego Pana.

Zobacz także
Wasze komentarze