Jerzy Zelnik, fot. PAP/Albert Zawada

Więźniowie napisali listy do św. Jana Pawła II

Poezja i proza czytane przez Jerzego Zelnika oraz Barbarę Jurczyńską, znalazły się na audiobooku „Listy zza krat do św. Jana Pawła II”. Jest on owocem ogólnopolskiego konkursu „Więźniowie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Bractwo Więzienne Samarytania oraz Areszt Śledczy w Bydgoszczy. – Jestem przekonana, że ten audiobook w sposób wyjątkowy wpisuje się w podejmowane inicjatywy, upamiętniające postać największego z Polaków, św. Jana Pawła II oraz przenosi odbiorców w świat skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności. Pozwala także przyjąć sercem słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „…byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” – mówiła Anna Stranz, prezes Bractwa, która 28 września zmarła po krótkiej i niespodziewanej chorobie. Sfinalizowanie wydawnictwa stało się częścią jej testamentu.

fot. unsplash

Audiobook tworzy w sumie 19 ścieżek dźwiękowych. – Udział w konkursie literackim, w czasie pobytu w zakładzie karnym, był dla mnie ważny. Oprócz retrospekcji wspomnień, przemyśleń i emocji związanych z osobą naszego papieża, dał mi szansę na wyartykułowanie moich myśli. Bo Jan Paweł II odegrał i odgrywa wielką rolę w moim życiu. Jego osoba, myśli, słowa stanowią niedościgniony ideał człowieczeństwa. Dlaczego niedościgniony? Bo ideały są jak gwiazdy. Nie sposób ich dotknąć, a oświetlają drogę – powiedział Jacek Stępień z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.

>>> Za więziennymi kratami rodzi się Chrystus [REPORTAŻ]

Jego prozie zatytułowanej „Drogi Zbawienia” jury przyznało trzecie miejsce. – Wydaje mi się, że najszlachetniejszą formą resocjalizacji, jest obcowanie z szeroko pojętą kulturą, przede wszystkim z książką, ale też z teatrem i filmem. Można wspiąć się jeszcze wyżej, odkrywając w sobie twórcze zdolności. Polecałbym też powrót do teatru wyobraźni, czyli radia. Utrwalając dźwiękowo listy zza krat, miałem do czynienia nie tylko z wierszami pisanymi prosto i z wiarą, ale również z poetycką prozą. W całej tej twórczości wyczuwalny jest zapał autorów, jak i szczere świadectwo, refleksja nad własnym życiem. Wszystko to związane z charyzmatem największego z Polaków – św. Jana Pawła II – podkreślił aktor i reżyser Jerzy Zelnik. – To zaskakująca, nasycona ogromnymi emocjami historia ludzka, powrót do przeszłości, całe spektrum uczuć: od nostalgii, poprzez ból, bezsilność, aż do dziecięcej ufności, wiary, szacunku i miłości do św. Jana Pawła II. Dziękuję za wzruszenie, które towarzyszyło mi przy nagrywaniu – dodała lektorka Barbara Jurczyńska.

fot. cathopic

Audiobook pod patronatem Polskiego Radia Pomorza i Kujaw powstał w warszawskim Studio Nagrań „Arka”. Całość została zrealizowana przez Ewę Dąbrowską i Marka Rzepę, a projekt okładki wykonała Zofia Płachta. Audiobook można pobrać m.in. ze strony bractwowiezienne.samarytania.pl W przygotowaniu jest także płyta, której limitowany nakład ma wynieść tysiąc sztuk.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze