fot. PAP/Valdemar Doveiko

Wilno: wystawa fotograficzna „24.02” o pomocy Polski dla narodu ukraińskiego

W centrum starego miasta w Wilnie w sobotę została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna Macieja Biedrzyckiego ukazująca wsparcie Polski dla narodu ukraińskiego w pierwszych dniach pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji. Patronat honorowy nad wystawą objął wicepremier RP Piotr Gliński.

Obecna na otwarciu wystawy wicemarszałek sejmu RP Małgorzata Gosiewska wskazała, że „data 24 lutego 2022 r. na stałe zapisała się w historii naszej części Europy, ale również w historii całego świata”. „Zapisały się barbarzyńskie czyny armii Putina, a z drugiej strony heroizm Ukraińców, którzy walczą o swoją ojczyznę” – powiedziała Gosiewska i przypomniała, że wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku, a „do tej ostrej agresji (przed rokiem) doszło, ponieważ kraje, politycy zachodni, którzy mogli reagować, patrzyli na to spokojnie i budowali wspólne interesy z Rosją”.

Fotograf Maciej Biedrzycki podczas otwarcia wystawy, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Wicemarszałek wskazała też, że „nie ma drugiego takiego kraju jak Polska, nie ma takiego narodu, jak Polacy, którzy przyjęli do swojego kraju tylu ludzi, nie tworząc im obozów dla uchodźców”. „Naszych braci z Ukrainy przyjęliśmy w swoich domach” – podkreśliła Gosiewska. „Dziś wystawa stanęła w bliskim nam kraju, tutaj, na Litwie, która doskonale wie, czym jest Rosja, rosyjskie barbarzyństwo, i o tym, jak należy pomagać. Obserwujemy to z olbrzymim podziwem” – powiedziała wicemarszałek i podkreśliła, że „ta wystawa musi pojechać również na Zachód i tam potrząsnąć sumieniami”.

fot. PAP/Valdemar Doveiko

Wystawa Macieja Biedrzyckiego „24.02” prezentuje 14 wielkoformatowych zdjęć i tablice z opisami w czterech językach – polskim, litewskim, angielskim i ukraińskim. Jest to dramatyczna historia uchodźców wojennych z Ukrainy, ale także opowieść o solidarności międzynarodowej oraz pomocy udzielanej kobietom i dzieciom w sytuacji krytycznej przez Polaków, polskie instytucje i polskie organizacje. Wystawa była już prezentowana w Warszawie, a w planach jest pokazanie jej w innych miastach Europy oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. Organizatorami wileńskiej odsłony wystawy są Polska Fundacja Narodowa, Narodowe Centrum Kultury oraz Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze