Fot. cathopic

Włochy: do kościoła jedynie „przy okazji”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Według najnowszych przepisów wprowadzonych przez włoskie władze w związku z pandemią koronawirusa, kościoły pozostają otwarte, ale wierni mogą do nich wejść jedynie przy okazji, tj. jeśli kościół znajduje się „po drodze” do najbliższych sklepów lub miejsca pracy.

W ostatnich dniach władze Włoch starają się ograniczyć do minimum przemieszczanie się mieszkańców. Wedle najnowszych obowiązujących przepisów, którym odpowiada też najnowsza wersja autocertyfikatów, które musi wypełnić każda osoba wychodząca z mieszkania, wyjście do kościoła może odbyć się jedynie „przy okazji” innych niezbędnych sprawunków na mieście.

>>> Lekarz z Lombardii: cieszę się, że powróciłem do Boga, gdy otaczają mnie cierpienia i śmierć [ŚWIADECTWO]

Szpital w Genui, fot. EPA/LUCA ZENNARO

Mieszkańcy Włoch mogą przemieszczać się do pracy, o ile zachodzi taka konieczność i nie pracują zdalnie, do najbliższych sklepów spożywczych i aptek oraz na spacer z psem, pozostając w pobliżu domu. Kościoły pozostają otwarte, jednak wizyta w nich może odbyć się jedynie, jeśli znajdują się one „po drodze” do sklepu albo pracy – nawet jeśli usytuowane są w pobliżu domu. Takie obostrzenia mają zapobiec „naginaniu faktów” przez mieszkańców, których pobyt poza domem był inny, niż zadeklarowany w „autocertyfikacie”, czyli specjalnej przepustce, którą należy okazać w razie kontroli.

>>> Włochy: 95-latka wyleczona z koronawirusa 

Od 11 marca włoskie służby skontrolowały już blisko 3,5 mln obywateli. Jedynie 30 marca spośród blisko 220,5 tys. skontrolowanych osób, ukarano ponad 6,4 tys. za nieuzasadnione przemieszczanie się, składanie fałszywych deklaracji, bądź nieprzestrzeganie kwarantanny.

Zobacz także
Wasze komentarze