Włochy: obywatelstwo dla dzieci legalnych imigrantów?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Starania włoskiego rządu, aby przeforsować w parlamencie ustawę, przyznającą włoskie obywatelstwo urodzonym na Półwyspie Apenińskim i chodzącym do szkoły dzieciom legalnych imigrantów, poparł w niedzielę przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kard. Gianfranco Ravasi.

Przemawiając w Asyżu, na forum zorganizowanego tam już po raz trzeci tzw. dziedzińca Franciszka, włoski purpurat określił to prawo – popularnie nazywane „ius soli” – jako „jedną z wielkich dróg godności i autentyczności”. Jego zdaniem „tak wielki naród, jak Włosi, powinien zdobyć się na to, ażeby na jego terytorium rodziły się osoby, które są odmienne, ale mają z nami wiele wspólnego, poczynając od człowieczeństwa, ale również podzielają naszą kulturę”. „Uważam, że powinno dojść do uznania tego prawa” – powiedział kardynał, nazywany watykańskim ministrem kultury.

Zapytany, co sądzi o lęku przed obcymi, kard. Ravasi stwierdził, że „trzeba powrócić do twarzy, spojrzeć na wspólne człowieczeństwo, które nas łączy: w tym momencie mimo wszelkich ograniczeń i trudności dojrzeć, że w gruncie rzeczy odmienność jest jak tęcza, składająca się z różnych kolorów”.

Nawiązując do niedawnej wypowiedzi papieża Franciszka, że należy przygotować się godne przyjęcie ratowanych w morzu imigrantów, kard. Ravasi zaapelował, by położyć kres komunałom na ten temat, „stereotypom i wulgarnemu populizmowi i zdobyć się na zrozumienie problemów”. „Problemy okazują się złożone i nie można ich rozwiązać dobrodusznym sloganem ani próżnym i brutalnym działaniem” – oświadczył kardynał.

Włochy: obywatelstwo dla dzieci legalnych imigrantów?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze