epa06210594 Israeli police use water cannon to disperse Ultra-Orthodox Jewish demonstrators blocking a main junction as they protest against army recruitment in Jerusalem, Israel, 17 September 2017. On 12 September, the Israeli Supreme Court rejected a goverment bill exempting Haredi service from the Israeli army. EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

Izrael: protest ortodoksyjnych Żydów przeciwko poborowi do wojska

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilkuset ortodoksyjnych żydów protestowało w niedzielę w Jerozolimie przeciw decyzji Sądu Najwyższego Izraela, który uchylił przepisy wyłączające ich z obowiązku powszechnej służby wojskowej. Doszło do starć z policją, ośmiu demonstrantów zatrzymano.

Do manifestacji doszło w zamieszkanej przez ortodoksyjnych żydów dzielnicy Mea Szearim w zachodniej Jerozolimie. Rabini wygłosili przemówienia a jeden z transparentów głosił: „Jesteśmy żydami i nie dołączamy do syjonistycznej armii”.

Według policji, do aktów przemocy doszło, gdy część demonstrantów zablokowała ulice kładąc się na ziemi, a inni obrzucili kamieniami policjantów, którzy usiłowali ich rozpędzić.

Zdjęcie: Protest ortodoksyjnych Żydów i zatrzymania przez policję, fot: Abir Sultan, PAP/EPA Dostawca: PAP/EPA.

 

Zasady religijne kontra równość wobec prawa
Uchylenie przez Sąd Najwyższy przepisów o wyłączeniu ortodoksyjnych żydów z poboru wywołało gniew tej społeczności, która stanowi 10% izraelskiego społeczeństwa. Sąd uznał, że obecnie obowiązujące przepisy są nie do pogodzenia z zasadą równości obywateli wobec prawa. Za ich uchyleniem sędziowie opowiedzieli się większością głosów osiem do jednego. Jednocześnie odroczyli wejście w życie tej decyzji o rok, by dać rządowi i Knesetowi czas na uchwalenie nowych przepisów.

Obowiązek służby wojskowej w Izraelu dotyczy wszystkich obywateli poza ortodoksyjnymi żydami, zwykle około 18. roku życia. Mężczyźni idą do wojska na 2,5 roku, kobiety – na dwa lata.

fot: Abir Sultan, PAP/EPA

Izrael: protest ortodoksyjnych Żydów przeciwko poborowi do wojska
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze