Włochy: początek obchodów 800-lecia śmierci św. Dominika
Dziś wieczorem rozpoczynają się w Bolonii obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Jutro mszy św. przy jego grobie w bazylice św. Dominika przewodniczyć będzie arcybiskup tego włoskiego miasta kard. Matteo Zuppi.
Wśród koncelebransów znajdzie się obecny mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner III. W czwartek wieczorem odbędzie się natomiast procesja ze świecami ulicami miasta, którego św. Dominik jest współpatronem. Założyciel dominikanów zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku w wieku 51 lat. Procesja, w której niesione będą relikwie św. Dominika, przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy jego grobie.
Z okazji jubileuszu 800. rocznicy śmierci św. Dominika, specjalny list wystosował w maju papież Franciszek. Nazwał założyciela dominikanów „kaznodzieją łaski”. „W naszych czasach, nacechowanych epokowymi przemianami i nowymi wyzwaniami dla ewangelizacyjnej misji Kościoła, Dominik może być inspiracją dla wszystkich ochrzczonych, którzy jako uczniowie-misjonarze są powołani, by docierać ze światłem Ewangelii i miłosierną miłością Chrystusa na wszystkie peryferie naszego świata” – napisał papież. Dominikanie obecnie obchodzą również 800. rocznicę pierwszych kapituł generalnych zakonu w 1220 i 1221 r. Obu przewodniczył w Bolonii św. Dominik. Z tej okazji jego 88 następca, o. Timoner napisał list do swych 5 tys. współbraci zakonnych na całym świecie. Wraz z nim autorami listu są jego trzej poprzednicy: o. Timothy Radcliffe, o. Carlos Azipiroz Costa (obecnie arcybiskup Bahía Blanca w Argentynie) i o. Bruno Cadoré. Wskazują oni, że zakon jest synodalny, gdyż szczególnym charyzmatem dominikanów jest demokratyczne podejmowanie decyzji w czasie kapituły po wspólnotowym rozeznawaniu, czyli „demokratyczne poszukiwanie jednomyślności”. Podkreślają, że każdy dominikanin czuje się wobec pozostałych przede wszystkim „bratem” i „towarzyszem”. Przypominają też, że w DNA dominikanów jest kaznodziejstwo i nauczanie teologii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |