Uchodźcy po pożarze obozu, fot EPA/DIMITRIS TOSIDIS

Włochy przyjmą 300 uchodźców z greckiej wyspy Lesbos

Włochy przyjmą 300 uchodźców, przebywających w Grecji na wyspie Lesbos, gdzie seria pożarów zniszczyła obóz dla migrantów. Porozumienie w sprawie udzielenia im gościny podpisała z władzami w Rzymie katolicka Wspólnota Sant’Egidio.

Ta rzymska wspólnota dobroczynna od lat prowadzi akcję sprowadzania uchodźców korytarzami humanitarnymi i udzielania im gościny we współpracy z państwem włoskim. Podpisane w MSW w Wiecznym Mieście porozumienie stanowi odpowiedź na apel Unii Europejskiej o udział w relokacji migrantów z Lesbos. Najnowszy projekt pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru, potrwa we Włoszech, jak zapowiedziano, 18 miesięcy.

fot. EPA/DIMITRIS TOSIDIS

– U podstaw umowy leżą gościnność i integracja, a jej celem jest wspieranie legalnego oraz bezpiecznego przyjazdu osób, ubiegających się o międzynarodową ochronę, ze szczególną troską o osoby najsłabsze, którym pilnie potrzebny jest proces włączenia i społecznej, kulturowej i językowej stabilizacji – oświadczyła minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Jak zaznaczyła, priorytetem będzie przyjęcie rodzin oraz małoletnich pozbawionych opieki.

– Korytarze humanitarne ukazują oblicze Włoch, które wraz z innymi państwami europejskimi, patrzą w przyszłość – oznajmił zaś szef wspólnoty Sant’Egidio Marco Impagliazzo. Podkreślił, że przed uchodźcami żyjącymi w „dramatycznych warunkach” na wyspie otwiera się nadzieja na nowe życie. Pierwsi uchodźcy z Lesbos przybyli do Włoch razem z papieżem Franciszkiem po jego wizycie na wyspie w kwietniu 2016 r.


Przypomnijmy, kilka dni temu Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wystosowała apel o pomoc dla uchodźców z Lesbos. „Dramatyczny los kilkunastu tysięcy uchodźców na wyspie Lesbos wywołuje przerażenie i wzbudza apele o solidarność z ofiarami” – czytamy w Apelu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Członkowie Rady kierują apel do władz, służb państwowych, instytucji, samorządów i organizacji pozarządowych o „umożliwienie solidarnej odpowiedzi na wołanie ludzi o pomoc, zwłaszcza sierot i małoletnich z obozu Moria na wyspie Lesbos, które utraciły rodziców i swoich opiekunów w drodze do Europy“.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze